Element-free Galerkin method for plane stress problems
Düzlemsel gerilme problemleri için eleman bağımsız Galerkin yöntemi
- Tez No: 269544
- Danışmanlar: PROF. DR. SUHA ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, Eleman Bağımsız Galerkin (EBG) yöntemi düzlemsel gerilme problemlerinin analizinde kullanılmıştır. FORTRAN dilinde bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Hareketli en küçük kareler (HEK) yaklaşımı ise biçim fonksiyonlarını oluşturmak için kullanılmıştır. EBG yöntemiyle elde edilen sonuçlar, analitik yöntemle ve MSC. Patran/Nastran ile elde edilen sayısal sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar göstermiştir ki, ağsız yöntem daha az hesaplama çabasıyla sonlu elemanlar yaklaşımından daha iyi sonuç vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Element-Free Galerkin (EFG) method has been used for the analysis of plane stress problems. A computer program has been developed by using FORTRAN language. The moving least squares (MLS) approximation has been used in generating shape functions. The results obtained by the EFG method have been compared with analytical solution and the numerical results obtained by MSC. Patran/Nastran. The comparisons show that the mesh free method gives more accurate results than the finite element approximation with less computational effort.