Energy based seismic performance assessment of reinforced concrete columns
Betonarme kolon elemanlarının enerji esaslı bir yöntemle sismik performans değerlendirmesi
- Tez No: 269548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK, PROF. DR. HALUK SUCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Son yirmi yılda kentsel bölgelerde meydana gelen depremler, modern tasarım yönetmeliklerinden önce kullanılan yönetmeliklere bağlı kalınarak inşa edilen yapıların deprem etkilerine karşı önemli zayıflıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu durum ışığında, halihazırda kullanımda bulunan pek çok betonarme yapının deprem etkileri altındaki performanslarının değerlendirilmesi için yeni yöntemler önerilmesi ya da varolan yöntemlerin iyileştirilmesi gerekmektedir.Bu amaçla, özellikle betonarme kolon elemanları için enerji esaslı yöntemlerin düşük çevrimli yorulma kuramları ile bir arada kullanıldığı yeni bir performans değerlendirme yönteminin aşamaları bu çalışmada gösterilmiştir. Betonarme kolon elemanlarının dinamik etkiler altında elastik ötesi davranışını temsil edebilen bir kesit modeli önerilmiştir. Önerilen kesit modelinin oluşturulmasında temel olarak her çevrimde tüketilen enerji değeri ile birlikte, ulaşılan maksimum dayanım ile ilgili öngörüler de düşük çevrimli yorulma kriterleri göz önünde bulundurularak kullanılmıştır. Enerji ve dayanım ile ilgili bu değerler tam ölçekli betonarme kolon elemanları üzerinde yapılan deneylerden elde edilen verilerden yola çıkılarak hesaplanmıştır. İki tip tam ölçekli kolon elemanı test edilmiştir. İlk grup elemanlar günümüz standatlarına uymayan kolonları temsil ederken, ikinci grup kolonlar modern standartlara gore hazırlanmış kolonları temsil etmektedir. Toplam 13 adet eleman test edilmiştir. Bu elemanların davranışları, tekil olarak ve birbirleri arasında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, eleman özellikleri ile gözlemlenen enerji tüketme kapasitesinin yanısıra uygulanan yerdeğiştirme protokolü ile enerji tüketme kapasitesi arasında da beklendiği gibi bir ilişki olduğunu göstermektedir. Deney sırasında gözlenen kolon mafsal bölgesi plastik dönme kapasitesi değerleri güncel bazı yönetmelik değerleriyle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Severe seismic events in urban regions during the last two decades revealed that the structures constructed before the development of modern seismic codes are the most vulnerable to earthquakes. Sub-standard reinforced concrete buildings constitute an important part of this highly vulnerable urban building stock. There is urgent need for the development and improvement of methods for seismic performance assessment of existing reinforced concrete structures.As an alternative to current conventional force-based assessment methods, a performance evaluation procedure for structural members, mainly reinforced concrete columns is proposed in this study, by using an energy-based approach combined with the low cycle fatigue concept. An energy-based hysteresis model is further introduced for representing the inelastic response of column members under severe seismic excitations. The shape of the hysteresis loops are controlled by the dissipated cumulative energy whereas the ultimate strength is governed by the low cycle fatigue behavior. These two basic characteristics are obtained experimentally from full scale specimens tested under constant and variable amplitude displacement cycles.The first phase of the experimental program presented in the study constitutes of testing sub-standard non-conforming column specimens. The second phase of testing was conducted on standard, code compliant reinforced concrete columns. A total number of 13 specimens were tested. The behavior of these specimens was observed individually and comparatively according to the performance based objectives. The results obtained from the experiments were employed for developing relations between the energy dissipation capacity of specimens, the specimen properties as well as the imposed displacement history. Moreover, the measured rotation capacities at the plastic regions are evaluated comparatively with the limits proposed by modern displacement-based seismic design and assessment provisions.