Real-time 2D/3D display of DTED maps and evaluation of interpolation algorithms
Gerçek zamanda SAYV haritaların 2B/3B görüntülenmesi ve enterpolasyon algoritmalarının değerlendirilmesi
- Tez No: 269549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET COŞAR, DOÇ. DR. ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Raster veriler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) uygulamalarında başlıca veri tiplerinden birini oluşturmaktadır. Bu tip verilerin görüntülenmesi CBS uygulamalarında önemli bir yer tutmaktadır. Bu tezde ana veri kaynağı olarak kullanılan Sayısal Arazi Yükseklik Verileri (SAYV) raster veri tiplerinden birisidir. SAYV verileri ekranda sayısal görüntü olarak gösterilmektedir. Bu görüntüleri oluşturan herbir piksel gri tonlamalı değerler içermekte, ve bu gri tonları SAYV içerisindeki bir yükseklik değerine (teksel) karşılık gelmektedir. Birgörüntünün çizilmesi sırasında, görüntü yakınlaştırılıp uzaklaştırılırken, bir alana ait teksel değerleri çoğunlukla enterpole edilmektedir. Bu tezde dört farklı enterpolasyon metodunu uyguladık ve karşılaştırdık. Bunlar en yakın komşuluk, bilineer, ve iki yeni önerilen metot (1) 4-teksel ağırlıklı ortalama ve (2) 8-tekselağırlıklı ortalama.Ayrıca gerçek zamanlı grafiksel görüntüleme, uzaklaştırma ve yakınlaştırma kabiliyetleriyle birlikte, SAYV verilerini ara belleğe alarak grafiksel uygulamaları yöneten (uzaklaştırma, yakınlaştırma ve 2B, 3B görüntüleme) bir C++ sınıfı geliştirildi. Bu C++ sınıfı Windows GDI+ ve OpenGL grafik kütüphanelerini kullanmakta ve bir gridlik SAYV Seviye 0 verisi saniyede 30-40 çerçeve olacak şekilde çizilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In Geographic Information System (GIS) applications, raster data constitutes one of the major data types. The displaying of the raster data has an important part in GIS applications. Digital Terrain Elevation Data (DTED) is one of the raster data types, which is used as the main data source in this thesis. The DTED data is displayed on the screen as digital images as a pixel value, which is represented in gray scale, corresponding to an elevation (texel). To draw the images, the texel values are mostly interpolated in order to perform zoom-in and/or zoom-out operations on the concerned area. We implement and compare four types of interpolation methods, nearest neighbor, bilinear interpolation, andtwo new proposed interpolation methods (1) 4-texel weighted average and (2) 8- texel weighted average.The real-time graphical display, with zoom-in/zoom-out capabilities, has also been implemented by buffering DTED data in memory and using a C++ class that manages graphical operations (zoom-in, zoom-out, and 2D, 3D display) by using Windows GDI+ and OpenGL graphic libraries resulting in 30-40 frames-per-second for one grid of DTED Level 0 data.