Design and characterization of electromagnetic wave absorbing structural composites
Elektromanyetik dalga soğurucu yapısal kompozitlerin tasarımı ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 269556
  2. Yazar: GÖKSU GÜRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARCAN FEHMİ DERİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mikrodalga uygulamalarında en çok karşılaşılan problemlerden bir tanesi elektromanyetik karışmadır. Farklı kaynaklardan yayınlanmakta olan elektromanyetik dalgaların birbirleriyle olan etkileşimi, bilgi aktarımında kayıplara ve yanlış aktarım sonucu oluşan cihaz arızalarına yol açmaktadır. Diğer yandan, radar görünürlükleri azaltılmış malzemelerin gelişimi savunma uygulamaları açısından önem teşkil etmektedir. Ağırlık ve kalınlıkla ilgili kısıtlamalar göz önüne alınarak, elektromanyetik soğurma özellikleri geliştirilmiş, hafif ve yapısal malzemelerin üretimi hedeflenmiştir. Cam takviyeli plastik (CTP) kompozit malzeme uygulamalarında takviye malzemesi olarak kullanılan cam elyaf dokumalar üzerine iletken ince film kaplanmış ve bu sayede elektromanyetik dalga soğurma özelliği cam dokumalara kazandırılmıştır. 18 - 27 GHz frekans aralığındaki elektromanyetik dalga soğurma potansiyeli ?free-space metodu? ile tayin edilmeye çalışılmıştır. Tek katmanlı ve çok katmanlı örneklerin karakterizasyonu üzerine yapılan incelemeler sonucunda çok katmanlı CTP kompozitlerin tasarımında uyulacak bir takım prensipler açıklanmıştır. Çalışma kapsamında ayrıca bilgisayar destekli hesaplamalar aracılığıyla, çoklu katman özelliklerinin öngörülmesine çalışılmıştır. Tek katman özelliklerinden yola çıkılarak elde edilen çoklu katman özellikleri, ?free-space? ölçümleri ile karşılaştırılmış ve uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada geniş bant aralığında etkin, %85 seviyesinde elektromanyetik soğurma elde edilmiştir. Çalışma kapsamında ayrıca, elektromanyetik dalga soğurma özelliklerinin bilgisayar destekli hesaplamalar aracılığıyla geliştirilmesi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electromagnetic interference (EMI) is one of the most common problems encountered in microwave applications. Interaction of electromagnetic (EM) waves from different sources may result in device malfunction due to misinterpretation of the transferred data or information loss. On the other hand, development of materials with reduced radar detectability is desired in defense applications. Considering the limitations in weight and thickness, development of lightweight structural materials with enhanced electromagnetic absorption potential is needed. In this study, development and characterization of glass fiber-reinforced polymer (GFRP) composite materials to be used in EM wave absorbing or EMI shielding applications was aimed. Incorporation of electromagnetic wave absorption characteristic has been achieved by the application of conductive thin film on fiber glass woven fabric reinforcement layers. Characterization of EM wave absorption potential was conducted using ?free-space method? in 18 ? 27 GHz frequency range. Single and multilayered combinations of surface-modified fiber glass woven fabrics were characterized in terms of their EM wave interaction properties and design principles for efficient broadband EM wave absorbing multilayered GFRP composite material have been presented. A computer aided computation method has also developed in order to predict EM wave transmission, reflection, and hence absorption characteristics of multilayered structures from single layer properties. Estimated results were verified compared to free-space measurement results. In the current study, up to 85% electromagnetic wave absorption has been obtained within 18-27 GHz frequency range (K band). Enhancement of EM wave absorption potential of multilayer structure has also been demonstrated by computer aided computation.