Defected ground structure and its applications to microwave devices and antenna feed networks
Kusurlu topraklı yapılar ve mikrodalga aygıtlarda ve anten besleme ağlarında uygulamaları
- Tez No: 269557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalısmasında kusurlu topraklı yapılar ve bu yapıların mikrodalga aletlereuygulamaları incelenmistir. Kusurlu topraklı yapılar standart uygulamalarla basarılmasıimkansız olan mikrodalga aygıtları kolayca gerçeklestirmeye izin veren üstün özellikleriaçısından incelenmektedir. Bu tezin içeriğinde, odak dikdörtgen sekilli kusurlu topraklıyapı ve onun belirleyici özelliklerindedir. Temel yavas dalga ve yüksek empedans özellikleribazı mikrodalga aletlerin tasarımında kullanılmaktadır. Tasarım X bantı ve Kabantı olmak üzere, 10 GHz ve 35 GHz merkezli iki farklı frekans bandındasürdürülmüstür. Sonuç olarak, yüksek empedans özelliği ve kusurlar arasındakibağlasımı kullanarak genis bantlı 1 : 4 bir yapı 10 GHz'de tasarlanmıs ve uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis reports the analysis of the rectangular shaped defected ground structure(RS-DGS) and the application of the structure on some microwave devices. DGS is analyzedin terms of its superior properties, which enables the designers to easily realizemany kind of microwave devices which are impossible to achieve with the standard applications.Within the scope of this thesis, the focus is on the rectangular shaped DGSand its characteristic properties. The basic slow wave and high impedance characteristicsare utilized in the design of some microwave devices. The design is carried on at the twodifferent frequency bands: X-band and Ka band, centering at 10 GHz and 35 GHz, respectively.Finally, using the high impedance property and the coupling between thedefects, a wide band 1 : 4 beam forming network is designed and implemented at10 GHz.