Dynamic characteristics and performance assessment of reinforced concrete structural walls
Betonarme perdelerin dinamik ozellikleri ve performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 269570
  2. Yazar: İLKER KAZAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. POLAT GÜLKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 404
Özet
Yer değiştirmeye dayalı tasarım ve değerlendirme yöntemlerinde kullanılan analitik araçlarla performans düzeyini tanımlamak için doğru gerilme değerlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca son zamanlarda yönetmeliklerde hem kesme ve hem de eğilme etkisi altındaki betonarme perdelerin modelleme ve kabul kriterleri için önerilen değişiklikler de hasar sınır durumlarının tanımlanması ve karşı gelen gerilme değerlerinin belirlenmesi için kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu durum sınırların belirlenmesinde kullanılan deneysel düzeneklerin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Birçok deney perdeye tepe noktasından uygulanan tek bir yüklemeyle gerçekleştirilmekte ve gerçek boyutlarda ve yapı içinde gerçek konumundaki etkilere maruz elemanlar üzerinde deneyler kolaylıkla yapılamamaktadır. Bu çalışma çok iyi kalibre edilmiş bir sonlu elemanlar modelleme programını kullanarak dikdörtgen kesitli betonarme perdelerin global ötelenme, kesit dönmesi ve eğriliği ve perde uçlarındaki beton ve çelik gerilmeleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Dikdörtgen kesitli perde elemanları için mevcut değerlerden daha doğru olduğuna inanılan modelleme parametreleri ve kabul kriteri fonksiyonları teklif edilmektedir. Türk Deprem Şartnamesi ve bazı diğer hesap kılavuzlarında verilen şekil değiştirme ile ilgili hükümlerin geçerliği irdelenmektedir. Bu çalışmada yapısal duvarların performans değerlendirmesine dair birçok konu da irdelenmiştir. Perde ve perde-çerçeve sistemler için sismik hesaplarda kullanılmak üzere sonlu eleman modelleme stratejileri ve analitik hesap yöntemleri geliştirilmiştir. Geliştirilen modeller perdeli yapıların hem dinamik hem de statik özelliklerini etkin bir şekilde hesaplamaktadır. Plan alanına göre perde alanı arttırımı esas alınarak, perdeli yapıların doğrusal olmayan sismik hesapları tasarım tepki spektrumuyla uyumlu yer hareketi kayıtları kullanılarak zaman tanım alanında hesap yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The analytical tools used in displacement based design and assessment procedures require accurate strain limits to define the performance levels. Additionally, recently proposed changes to modeling and acceptance criteria in seismic regulations for both flexure and shear dominated reinforced concrete structural walls proves that a comprehensive study is required for improved limit state definitions and their corresponding values. This is due to limitations in the experimental setups, such that most previous tests used a single actuator at the top of the wall, which does not reflect the actual loading condition, and infeasibility of performing tests of walls of actual size in actual structural configuration. This study utilizes a well calibrated finite element modeling tool to investigate the relationship between the global drift, section rotation and curvature, and local concrete and steel strains at the extreme fiber of rectangular structural walls. Functions defining more exact limits of modeling parameters and acceptance criteria for rectangular reinforced concrete walls were developed. This way a strict evaluation of the requirements embedded in the Turkish Seismic Code and other design guidelines has become possible. Several other aspects of performance evaluation of structural walls were studied also. Accurate finite element modeling strategies and analytical models of wall and frame-wall systems were developed for seismic response calculations. The models are able to calculate both the static and dynamic characteristics of wall type buildings efficiently. Seismic responses of wall type buildings characterized with increasing wall area in the plan were analyzed under design spectrum compatible normal ground motions.