Standart ağlar üzerinde ?-düzgün yakınsayan metotlar
An ?-uniform method on equidistant meshes
- Tez No: 269636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tekil olarak pertürbe edilmiş iki noktalı sınır değer problemi için, bir diferansiyeldenklemin hiçbir tam çözümünü gerektirmeyen, eş uzunluklu bir ağ üzerinde?-düzgün bir sonlu fark metodu önerilir. Problemin tekil pertürbasyon doğasınıyerel bir sınır değer problemi boyunca yansıtan bir tam-sabitlenmiş operatör metoduile başlanır. Ancak, yerel sınır değer problemini çözmek için, tam olarak çözmekyerine yerel bölgede bir Shishkin ağı üzerinde bir geri metot kullanılır. Ayrıca,önerilen nümerik metodun yakınsaklık özellikleri incelenir ve herhangi bir ? içinbunun gerçek çözüme düğümsel olarak yakınsadığı ispatlanır.
Özet (Çeviri)
For a singularly-perturbed two-point boundary value problem, we propose an?-uniform finite difference method on an equidistant mesh which requires no exactsolution of a differential equation. We start with a full-fitted operator methodreflecting the singular perturbation nature of the problem through a local boundaryvalue problem. However, to solve the local boundary value problem, we employ anupwind method on a Shishkin mesh in local domain, instead of solving it exactly.We further study the convergence properties of the numerical method proposed andprove it nodally converges to the true solution for any ?.