Gayrimenkul yatırım ortaklıklarının kentsel gelişmeye ve planlamaya etkilerinin İstanbul örneğinde incelenmesi
The analysis of the effects of real estate invesment trust on urban development and planning in Istanbul case
  1. Tez No: 269635
  2. Yazar: ENDER TANER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Birleşmiş Milletlerin dünya nüfus tahminlerine göre 2008 yılında dünyada ilk kez, toplam kentsel nüfus dünya toplam kırsal nüfusunu geçmiş olup kentsel nüfus, 2007-2050 yılları arasında 6,4 milyara yükselecek ve böylece 2050 dünya nüfusu % 70 oranında kentleşmiş olacaktır.Kentlerdeki nüfus artışı, küreselleşme ve dünyada yaşanan ekonomik gelişmelerin neticesinde, satınalma gücünün artması nedeniyle sermaye büyük bir güç haline gelmiştir. Sermayenin bu gücü, kentsel alanlarda da kendini hissettirmiş ve planlama kararlarında etkili olmaya başlamıştır. Bu durum sermayenin beklentileriyle planlama kararlarının çelişmesine neden olmaktadır.Günümüzde yaşanan bu durum kentlerin plan bütününde değil projeler bazında gelişme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada sermaye gücüyle, kentlerde lokal ölçekte yatırım yapan gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (GYO) İstanbul kentinin kentsel gelişme ve planlama sürecine olan etkileri incelenecektir.Bu kapsamda gayrimenkul ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları ile ilgili kavramsal bilgiler verilip gayrimenkul yatırım ortaklıklarının dünyada ve Türkiye'deki gelişimi incelenecek ve gayrimenkul yatırım ortaklıklarının kentsel gelişmeye ve planlamaya etkilerinin İstanbul'a sektör bazında etkileri ortaya çıkarılarak bir model olarak gayrimenkul yatırım ortaklıklarının yeni planlama anlayışındaki rolleri ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
According to the population estimations of United Nations in 2008 first time in the worlds history urban population exceeded rural population, the urban population between 2007-2050 will increase to 6,4 billion and the worlds population will be urbanized 70% in 2050.The capital has become the greatest power in the world with the increase of the purchasing papacity as a consequence of the population growth in cities, globalization and economic developments. The power of the capital reflected on urbanized areas and began to affect planning decisions which caused the conflict between the capital?s demands and planning decisions.This circumstance shows the tendency of development in cities in project basis instead of planning unity. In this study the effects of real-estate investment trusts (REIT) that are investing in local scale to the development and planning processes of the city of Istanbul.In this context the main concepts concerning real-estate and real-estate investment trusts will be given, the development of the real-estate investment trusts in the world and in Turkey will be analyzed and the effects of real-estate investment trusts to urban development and to the planning in Istanbul sector-specific based and the role of the real-estate investment trusts as a model in the new planning concept will be introduced.