Erzurum'da pasif örnekleme yöntemiyle alansal hava kalitesinin tahmini
The estimation of the air quality of Erzurum with the passive sampler
- Tez No: 269693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER TURALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Erzurum şehir atmosferinde O3, NO2 ve SO2 örnekleri kış ve bahar dönemlerinde 8 hafta süresince 14 noktada dış atmosfede ve 9 noktada iç atmosferde radiello pasif örnekleyiciler ile haftalık olarak toplanıp ekstrakde edilerek O3 spektrofotometreyle, NO2 ve SO2 ise iyon kromotografi ile analiz edildi.Ortalama O3, NO2 ve SO2 konsantrasyon değerleri sırasıyla 60,84±6,45, 15,63±8,16, 15,65±11,74 µg/m3 olarak bulundu ve bu değerlerin yasal sınır değerleri aşmadığı görüldü. Bu kirletici bileşenlerin bazı meteorolojik parametrelerle ilişkisi SPSS 17.01 paket program yardımı araştırıldı. Analiz sonuçlarına göre O3'nun meteorolojik parametrelerle ilişkisi, NO2 ve SO2 değerlerininkinden daha yüksek bulundu. Surfer6 programı yardımıyla parametrelerin şehirdeki alansal dağılımı çizildi. Şehir merkezine yaklaştıkça NO2 ve SO2 değerlerinin arttığı, O3 değerinin ise düştüğü gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this work, the radiello passive samplers of O3, NO2 and SO2 are put in 14 places (external atmosphere) and 9 places (internal atmosphere) in Erzurum city for a period of eight weeks during both winter and spring seasons. And then these samplers are collected weekly and analyzed by extracting O3 with spectrophotometer and NO2 and SO2 with ion chromography.In sequence, the values of O3, NO2 and SO2 are found as 60,84±6,45, 15,63±8,16, 15,65±11,74 µg/m3. It is seen that these values don?t exceed the limit of legal values. Moreover the relationship between these pollutive components and meteorologic parameters are searched by using SPSS 17.01 packet programme. And the result of the study shows that the relationship between O3 and meteorologic parameters is higher than the values NO2 and SO2. Also with the help of the programme surfer 6, a graph for dispersion of the parameters in inner-city area is formed and it shows that the more you approach the city centre the more the values of NO2 and SO2 rise but the values of O3 decrease.