İmar mevzuatı kapsamında yapılaşmaya ilişkin süreçler, uygulamada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Building regulation processes relating to construction works, experienced problems and solution suggestions
  1. Tez No: 269733
  2. Yazar: ZAFER ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada; mimarlık hizmetlerinin yürütülmesi esnasında uyulması zorunlu olan, belirli süreç ve aşamalardan oluşan yasal mekanizmaların nasıl çalıştığının analizinin yapılması, uygulamada yaşanan sorunlar da göz önünde bulundurularak mevcut sistemin temel problemlerinin tespit edilmesi ve daha sağlıklı bir sistemin oluşabilmesi için de çözüm önerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.Bu kapsamda öncelikle; imar mevzuatımız gelişim süreciyle birlikte değerlendirilmiş, ardından belediyelerde planlama sonrası yürütülen proje onayı, Yapı İzni, Yapı Denetimi, Yapı Kullanma İzni, imar yaptırım mekanizmaları gibi süreçler incelenmiştir. Son olarak da yasal mevzuat çerçevesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İlçe belediyelerin imar birimlerindeki uygulamalar değerlendirilerek karşılaşılan problemlere çözüm önerileri geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, to analyse how the necessarily to be done legal mechanisms work during the execution of architectural services, to determine the basic problems of the current system by taking into account the problems experienced in practice, and to develop solutions for creating a better system have been targeted.In this context primarily; our building regulations has been evaluated along with development process, then the processes like project approval, construction permission, construction checking, permission to use a construction, building sanction mechanisms done after planning in municipalities have been investigated. Lastly, proposals have been trying to develop for the problems encountered during the applications in building units at connected counties of Ankara Metropolitan Municipality.