Eskişehir kent merkezinde yaya mekanlarının kentsel tasarım açısından irdelenmesi
Evaluation of pedestrian areas in the city center of Eskişehir with the urban design aspect
  1. Tez No: 269807
  2. Yazar: ZEYNEP KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ÇELİKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kentlerin gelişme ve büyüme süreçlerinin hızı, çarpık yapılaşma ve buna bağlı sayısız altyapı, ulaşım, görsel ve çevre kirliliği gibi sorunları da beraberinde getirmiş ve insanların sağlıklı ve huzurlu yaşama olan ihtiyaçları daha da artmıştır. Bu bağlamda yaşanılır kentsel çevreler önem kazanmıştır.Yaşanılabilir bir çevre için her ölçekteki kentsel planlama ve kentsel tasarım süreçlerinin gereği kaçınılmazdır. Uyumlu, dengeli ve algılanabilir bir çevre organizasyonu ise kamusal alanların ve yaya mekanlarının başarılı bir şekilde planlama, tasarım ve uygulama süreçleriyle gerçekleşebilir.Kamusal alanlar, kentlilerin toplumsallaşma ve sosyalleşme alanlarıdır ve faaliyet gösterdikleri, birbirleriyle ilişki kurdukları alanlardır. Sürekli kullanım halinde olan bu kamusal alanların ekonomik ve sosyal yaşama uygun, kullanıcıların kendilerini rahat ve güvende hissettikleri, isteklerine cevap verebilen bir yaşam ortamı olması sağlanmalıdır.?Eskişehir Kent Merkezinde Yaya Mekanlarının Kentsel Tasarım Açısından İrdelenmesi? başlıklı bu tezde Eskişehir kent merkezindeki yaya mekanlarının mevcut durumunun belirlenmesi ve kentsel tasarım açısından irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç ile çalışma alanında yapılan zonlamayla belirlenen üç zon üzerinde kentsel imaj analizi yapılmış, Kevin Lynch'in belirlediği görsel algılama kriterlerine göre ve dış mekan tasarım ilkelerine göre kent merkezindeki yaya mekanları irdelenmiştir.Bu irdelemeler sonucunda Eskişehir kent merkezindeki yaya mekanlarının görsel algılama açısından okunabilirliği olan, alana özgü bir kimlik oluşturan kent öğeleriyle düzenlenmiş olduğu, kentsel kalite, görsel uyum, yaya güvenliği ve konforu açısından başarılı uygulamaların yapılmış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing visual and physical pollution of environment due to rapid urbanization people in the cities have needed to live in healty and safety built environment. Therefore, livable urban environment is of importance.It is necessary that urban planning and urban design process considering community life are essential for livable environment. Harmonic, balanced and perceptable environmental organization can be realized by means of succesful planning, design and application process of public spaces and pedestrian areas.Public spaces are social activity areas in which individuals contact with each other. These spaces should be living areas suitable for economic and social structure of the community and places in which people feel safe themselves.In this study with the topic of ?Evaluation of Pedestrian Areas in the City Center of Eskişehir With the Urban Design Aspect?, current conditions of public spaces and pedestrian areas were determined and evaluated with the urban design aspect. Three zons were selected by means of zonning in the city center. Urban image analysis in accordance with Kevin Lynch?s approach regarding visual perception of the city was made in pedestrian areas.At the result of investigation and evaluation of pedestrian areas in the city center, it was determined that pedestrian areas have visual and aesthetical quality, safety and confortable urban furnitures, attractive landmarks which create urban quality and urban identity.