Devlet orman işletmelerinde odun hammaddesi üretiminin pert tekniği ile planlanması (Ardıç Orman İşletme Şefliği örneği)
Planning raw material of wood production in the state forest enterprises with pert technique (An example of Ardiç Forest Enterprise)
  1. Tez No: 269811
  2. Yazar: EMRE GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada orman kaynaklarından topluma sunulan mal ve hizmetler arasında en yaygın ve geniş pazarlama olanağı bulunan odun hammaddesi üretiminin Pert tekniği ile planlanması konu olarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı; yöneylem araştırması tekniklerinden biri olan PERT tekniğini inceleyip, bu tekniğin devlet orman işletmelerinde gerçekleştirilen odun hammaddesi üretiminin zaman ve maliyet faktörlerinin kısıtlayıcı koşulları altında uygulanabilirliğini araştırmak ve optimum çözüm yolunu bulmaktır.Bu amaçla araştırma alanı olarak seçilen Ardıç Orman İşletme Şefliği'nde bulunan“67B”nolu üretim bölmeciğinde gerçekleştirilen üretim faaliyetlerinin birbirleri arasındaki ilişkiler oluşturulmuş, her bir aşamadaki faaliyetlerin tamamlanma zamanlarına bağlı olarak izlenmesi gereken kritik yol tayin edilip şebeke diyagramı çizilmiştir.Yöresel koşullarda testip edilen beklenen tamamlanma zamanlarına göre hesaplanan masraflar ile OGM verilerine göre hesaplanan masrafların farkı ortaya konularak, bu durumun nedenleri hakkında karşılaştırılmalı analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of wood raw material which has the most common and the widest opportunity among the forest resources, goods and services offered to the community, is chosen as a subject.The aim of the study, after examining the PERT technique one of the operational research techniques is to find the optimum solution method and search the applicability of wood raw material production the state forest enterprises under the limiting conditions of time and cost factors of this technique.For this purpose, the relationship between the production activities, chosen as a research area in Ardıç Forest Enterprises Management conducted in“67B”numbered production section are formed. Having the critical method which has to be followed dependig upon the deadlines of the activities in every stage is determined; the network diagram is drawn, then.According to lacal conditions, the cost difference between the expected completion time of calculated costs and the calculated costs about OGM data are revealed and comparative analysis about the causes of this situatiun have been made.