Synthesis and characterization of new polyfunctional polymers containing vinylphosphonic acid
Vinilfosfonik asit içeren yeni çok fonksiyonlu polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 269834
  2. Yazar: SERAP KAVLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Fosfonik asit grupları içeren sentetik polimerler geniş uygulama alanları nedeniyle özel bir ilgiye sahiptir ve fosfonik asit gruplarının polimere katılması, elde edilen polimerin özelliklerini asidik grupları nedeniyle iyileştirebilir. Bu çalışmada, elektron akseptör vinilfosfonik asit (VPA) ve electron donör stirenin (St) elektron akseptör maleik anhidrit (MA), sitrakonik anhidrit (CA) ve itakonik anhidrit (IA) komonomerleri ile farklı kompozisyonlarda, yeni fonksiyonel terpolimerleri serbest radikal terpolimerizasyonu ile sentezlenmiştir. Donör ve akseptör monomer sistemlerinin terpolimerizasyonları, iki farklı monomer yük transfer kompleksinin ikili kopolimerizasyonu olarak tanımlanabilir. Polimerizasyon reaksiyonlarının araştırılması için donör-akseptör monomerlerini içeren sistemlerde St...VPA, MA...St, CA...St, IA...St çiftleri için kompleks oluşumları 1H NMR ve UV-vis spektroskopisi ile incelenmiş ve monomer yük transfer komplekslerinin kopolimerizasyon sabitleri 1H NMR analizi ile belirlenmiştir. Çalışılan bütün sistemler için monomer yük transfer komplekslerinin kopolimerizasyonlarının karşılaştırmalı analizleri açıklanmıştır. Kopolimerizasyon sabitleri ve monomer reaktivite oranları monomer çiftlerinin rastgele kopolimerizasyona eğilimi olduğunu doğrulamaktadır.Sentezlenen Poli(MA-ko-St-ko-VPA), Poli(CA-ko-St-ko-VPA) ve Poli(IA-ko-St-ko-VPA) terpolimerlerinin monomer birim kompozisyonları, karakterizasyonları ve yapı-özellik ilişkileri farklı tekniklerle araştırılmıştır. Terpolimerlerin molekül ağırlıkları ve polidispersiteleri GPC ile belirlenmiş, yapısal tanımlamaları FTIR, Raman, 1H NMR, 13C NMR, DEPT135, 31P NMR analizleri ile açıklanmış, termal kararlılıkları ve camsı geçiş sıcaklıkları TGA, DTA ve DSC ile araştırılmış, dinamik mekanik özellikleri DMA ile incelenmiş, kristalinite özellikleri XRD ile tanımlanmış, viskozite ve polielektrolit davranışları viskozimetre ile çalışılmış ve asit sayları bilinen titrasyon metodu ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthetic polymers containing phosphonic acid groups have received special attention due to the wide range of applications and participation of phosphonic acid groups into the polymer can improve the properties of the resulting polymer because of the acidic groups. In this study, a series of novel functional terpolymers of the electron acceptor vinylphosphonic acid (VPA) and electron donor styrene (St) with the electron acceptor comonomers of maleic anhydride (MA), citraconic anhydride (CA) and itaconic anhydride (IA) were synthesized with certain compositions, by free radical terpolymerization. Terpolymerizations of donor and acceptor monomer systems can be described as binary copolymerization system of two different monomer charge transfer complexes. In order to investigate polymerization reactions, complex formations were investigated for donor-acceptor monomer systems of St...VPA, MA...St, CA...St, IA...St pairs by 1H NMR and UV-vis spectroscopy and constants of the copolymerization of monomer charge transfer complexes were determined by 1H NMR analysis. Comparative analysis of the copolymerization of monomer charge transfer complexes were reported for all studied systems. The values of copolymerization constants and the reactivity of the monomers, verify the fact that monomer pairs have a tendency to random copolymerization.Monomer unit compositions, characterizations and structure-property relationships of a series of Poly(MA-co-St-co-VPA)s, Poly(CA-co-St-co-VPA)s and Poly(IA-co-St-co-VPA)s were investigated with different techniques. Molecular weights and polydispersities of terpolymers were determined by GPC, structural identifications were explained by FTIR, Raman, 1H NMR, 13C NMR, DEPT135, 31P NMR analysis, thermal stabilities and glass transition temperatures were investigated by TGA, DTA and DSC, dynamic mechanical properties were examined by DMA, crystallinity properties were identified by XRD, viscosity and polyelectrolyte behaviors were studied by viscometry and acid numbers were determined by known titration method.