Simulation of radiation detection and measurement experiments
Radyasyon algılama ve ölçme deneylerinin benzetişimi
  1. Tez No: 269863
  2. Yazar: ALİ TİFTİKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. CEMİL KOCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Nükleer Mühendislik, Engineering Sciences, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Monte Carlo yöntemi ve JAVA programlama dili kullanılarak nükleer fizik laboratuvarlarında yapılan alfa, beta ve gama algılama ve ölçme deneylerinin sanal ortamda benzeşimi yapılmıştır. Bilindiği gibi, gerçekte bu tip laboratuvarların kurulumu oldukça pahalıdır. Aynı zamanda, bazı deneyler için kullanılan yüksek aktiviteli kaynaklar öğrenciler ve laborantlar için risk içermektedir. Bu sorunlar göz önüne alınarak, bu çalışmada amaçlanan en az maliyetle bir sanal radyasyon laboratuvarı kurmak ve öğrencilerin herhangi bir radyasyon riski taşımaksızın radyasyon fiziği eğitimini hızlandırmaktır. Bu amaçla oluşturulan yazılım Monte Carlo yöntemi yardımıyla radyasyon ve radyasyon taşınımı kavramlarının doğasını yansıtmaktadır. Yazılımda deney değişkenleri kullanıcı tarafından girilebilmektedir ve deney sonuçları eş zamanlı olarak MCA(Çok Kanallı Analizör) ya da SCA(Tek Kanallı Analizör) tarafından izlenebilmektedir. Deneyler sonrası gerekli sonuçlar bu MCA ya da SCA panellerinde analiz edilebilmektedir. Oluşturulan sanal radyasyon laboratuvarının güvenilir sonuçlar vermesi ve sınırsız deney imkanı sunması nedeniyle faydalı bir eğitim materyali olduğu söylenebilir. Ayrıca, bu yazılıma yeni tip radyasyon deneyleri eklenebilir ve sonuçta sanal ortamda oluşturulan bu laboratuvar genişletilebilir.Anahtar Kelimeler : Radyasyon algılama, radyasyon ölçme, sanal laboratuvar, Monte Carlo
Özet (Çeviri)
Simulation of alpha, beta and gamma radiation detection and measurement experiments which are part of real nuclear physics laboratory courses was realized with Monte Carlo method and JAVA Programming Language. As being known, establishing this type of laboratories are very expensive. At the same time, highly radioactive sources used in some experiments carries risk for students and also for experimentalists. By taking into consideration of those problems, the aim of this study is to setup a virtual radiation laboratory with minimum cost and to speed up the training of radiation physics for students with no radiation risk. Software coded posseses the nature of radiation and radiation transport with the help of Monte Carlo method. In this software, experimental parameters can be changed manually by the user and experimental results can be followed synchronous in an MCA (Multi Channel Analyzer) or an SCA (Single Channel Analyzer). Results obtained in experiments can be analyzed by these MCA or SCA panels. Virtual radiation laboratory which is developed in this study with reliable results and unlimited experimentation capability seems as a useful educational material. Moreover, new type of experiments can be integrated to this software easily and as a result, virtual laboratory can be extended.Keywords : Radiation detection, radiation measurement, virtual laboratory, Monte Carlo