Susuzlaştırılmış aktif çamurun inşaat sektöründe hammadde olarak kullanım potansiyelinin araştırılması
Investigation of potential uses of dewatered activated sludge in construction industry as raw material
  1. Tez No: 269868
  2. Yazar: ŞEREF SERTAÇ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM L. SANİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Science and Technology, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Atıksu arıtma çamuru, arıtma tesislerinden çıkan ve önlenemeyen bir yan üründür. Hızlı nüfus artışıyla paralel olarak artmakta olan atık su arıtma çamuru, önemli çevresel problemlerden biri haline gelmiştir. Günümüzde Türkiye'de arıtma çamuru ucuz maliyeti nedeni ile tarımsal toprakta kullanılmakta veya çöp sahalarında depolanmaktadır. Ancak, çamurun içerdiği ağır metaller, öncelikli organik kirleticiler, patojenler ve kontrolünün zor olması ile tarımsal alanda kullanımı risk oluşturmaktadır.Bu çalışmada önemli bir kirletici olan arıtma çamurunun inşaat sektöründe bertaraf edilip edilemeyeceği araştırılmıştır. Öncelikle arıtma tesisinden alınan çamur numuneleri herhangi bir işleme tabi tutulmadan beton ve sıvada kullanılmış, daha sonra çamur kurutulup, yakılıp öğütüldükten sonra değişik oranlarda betona katılmış ve basınç deneylerine sokulmuştur. Ayrıca küllü beton numunelerinin kıvamı sınıfı, su emme oranı bulunmuş, fiziksel ve kimyasal analizleri için SEM ve Xrd testlerine sokulmuştur.Elde edilen çamurun ham olarak beton ve sıvada kullanılamayacağını göstermiştir. Ancak çamurdan elde edilen kül beton üzerinde olumlu sonuçlar vermiştir. Yapılan diğer kıvam, su emme, SEM ve Xrd deneylerinde ise küllü beton numunelerinin herhangi bir olumsuz durumu tespit edilmemiştir. Sonuçlar su artıma çamurunun, bir mineral katkı maddesi olarak çimento esaslı ürünler ve beton yapımında kullanılması sayesinde bertaraf edilebileceği, külün çimento ikamesi olarak kullanılması dolayısıyla çimento miktarının azaltılabileceği ve betonun maliyetinin düşeceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disposal of waste activated sludge is the biggest management problem for municipal wastewater plants and will be a sustainability problem since regulations are getting stricter and the population is rising up. Recently in Turkey sludge has widely usage as land disposal and agriculture fertilizer for the economic matters. However agricultural use is concerned to be harmful for the heavy metal and the pathogenic content of the sewage sludge.In this study the possible reduce of sewage sludge by the use in construction industry has been investigated. First of all sludge has been used raw in concrete and cement plaster, after sluge has been dried, incinerated, pulverized, used in concrete in different proportions and sent to pressure tests. Also cement-ash concrete samples were put into slump, water absorption, SEM and Xrd tests.Raw sludge has showed negative results on the concrete and plaster. On the other hand sludge ash results were positive on the concrete pressure tests including slump, water absorption, SEM and Xrd tests.All analyses show that it is possible to use the byproduct -waste water treatment sludge- as a mineral component to concrete to reduce this waste while reducing the use of cement in the concrete for lowering the costs and greenhouse gasses produced by the cement sector.