Bakır(II), nikel(II), kobalt(II) ve çinko(II) asetilsalisilatlarının nikotinamid ve dietilnikotinamid komplekslerinin sentezi ve yapılarının incelenmesi
The Synthesis of acetylsalicilates of copper(II), nickel(II), cobalt(II) and zinc(II) with nicotinamide and diethylnicotinamide and their structures examination
  1. Tez No: 109978
  2. Yazar: DURSUN ALİ KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HACALİ NECEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bakır(II), nikel(II), kobalt(II) ve çinko(II) asetilsalisilatlann nikotinamid ve dietilnikotinamid ile sekiz adet kompleksi ilk defa sentezlenmiştir. [Cu(C9H704MC6H6N20)2(H20)].l/2 H20 (I), [Cu(C9H704)2(CıoH14N20)2(H20)2] (II), [Nİ(C9H704)2(C6H6N20)2(H20)2] (IH), [Nİ(C9H704)2(C1oH14N20)2(H20)2] (IV), [Co(C9H704)2(C6H6N20)2(H20)2] (V), [Co(C9H704)2(C1oHi4N20)2(H20)2] (VI), [ZnCCşH^MCöHeN.O^O^p^HaO (VII), [Zn(C9H7O4)2(C10H14N2O)2(H2O)2] (Vffl). Komplekslerin metal: asetilsalisilik asit: nikotinamid / dietilnikotinamid oranlarının 1:2:2 oldukları bulunmuştur. VII ve VIII. kompleksler diamagnetik olup diğer kompleksler (I- VI) paramanyetiktirler. I nolu kompleks karepiramit yapısına sahipken, diğer kompleksler (II- VI) oktahedral yapılara sahiptirler. Teorik ve deneysel magnetik momentlerin uyum içinde olmaları ve bu komplekslerin yüksek spinli olmaları oktahedral yapı fikrini desteklemektedir. Susuzlaştınlmış komplekslerden; [Cu(ASA)2(NA)2] kompleksinin 173°C'de, [Cu(ASA)2(DENA)2] kompleksinin 132°C'de, [Ni(ASA)2(NA>j] kompleksinin 150°C'de, [Ni(ASA>j(DENA)2] kompleksinin 129°C'de, [Co(ASA)2(NA)2] kompleksinin 150°C'de, [CoCASA^ÇDENA^] kompleksinin 137°C'de, [Zn(ASA)2(NA)2] kompleksinin 181°C'de ve [Z^ASA^ÇDENA^] kompleksinin 150°C'de parçalanmaya başladıklan saptanmıştır. Parçalanma sonucunda parçalanma ürünü olarak, I ve II komplekslerinde bakır oksit, V ve VI komplekslerinde kobalt oksit, IH ve IV komplekslerinde nikel oksit, VII ve Vm komplekslerinde çinko oksit oluştuğu gözlenmiştir. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eight new complexes of acetylsalicylates of Cu(II), Ni(II), Co(II) and Zn(II) with nicotinamide and dietilnicotinamide have been synthesized. [Cu(C9H704)2(C6H6N20)2(H20)].l/2 H20 (I), [Cu(C9H704)2(CIoH14N20)2(H20)2] (II), [Ni(C9H704)2(C6H«N20)2(H20)2] (TO), [Ni(C9H704)2(C1oH14N20)2(H20)2] (IV), [Co(C9H704)2(C6H6N20)2(H20)2] (V), [Co(C9H704)2(C1oH14N20)2(H20)2] (VI), [Zn(C9H704)2(C6H6N20)2(H20)2].3/2H20 (VII), [Zn(C9H704)2(C1oH14N20)2(H20)2] (VIII). The rates of metal : acetylsalicylic acid : nicotinamide or dietilnicotinamide in complexes was found as 1 : 2 : 2. Complexes VII and VIII are diamagnetic, conversely, complexes I- VI are paramagnetic and are high spin ones. In terms of teoritical and experimental resmlts magnetic moments complexes are octahedrally structured. The termal behaviour of synthesized complexes were investigated simultaneously by employing thermoanalytical TG-DTG, DTA methods in the temperature range of 20-1000°C in static air atmosphere. It was found that regardless of the coordination, the decomposition of each complex starts with dehydration, and follows by decomposition of the nicotinamide and acetylsalicylato, respectively. The thermal dehydration of the complexes takes place in steps from one to two. The decomposition mechanism and thermal stability of the investigated complexes are interpreted in terms of their structures. The final products are found to be the respective metal oxides.