Betonarme köprü modellenmesi üzerine bir çalışma
Modelling study on reinforced concrete bridges
  1. Tez No: 269927
  2. Yazar: FARAZ SAFAEİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalısmada 22.50, 32.50 ve 37.50 metre açıklıklı I tip prekast kirişli betonarme köprüsünün, AASHTO 2002 şartnamesine uygun olarak bilgisayar destekli analiz ve ön tasarımı yapılmıştır. Analiz ve tasarım sürecinde köprü ayak temelleri, üst yapıya etkilerinin ihmal edilebilmesi için ankastre mesnet kabul edilmiştir. Tüm modellerde, ayak ve kiriş arasında aynı tip elastomer mesnet kullanılıp, bu elemanların deprem yükü etkisi altında düşey, yatay, burulma ve dönme rijitlikleri hesaplanmıştır. En kritik yükleme durumunu bulmak için farklı kombinasyonlar kullanılıp en olumsuz yükleme kombinasyonu seçilmiştir.Üç model için kenar ayak ve orta ayak modelleri yapıldıktan sonra farklı açıklıklardan gelen yüklerin kenar ayak ve orta ayak üzerinde olan etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Her üç model için sismik analiz yapılarak yatay ve düşey deformasyonlar vb. değerler hesaplanıp, kıyaslamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, computer-assisted analysis and preliminary design of 22.50, 32.50 and 37.50 m span reinforced concrete bridge with precast I-beams, according to AASHTO 2002 specifications are performed. During the analysis and design process, in order to neglect the effects of foundations to the upper structure, bridge pier bases are assumed as fixed supports. In all models, same type of elastomeric supports are used between the piers and the beams, and vertical, horizontal, torsion and rotational rigidity of these elements are calculated under the influence of earthquake loading. In order to find the most critical loading condition, the different combinations used and load combination with the most adverse effect is chosen.After preparing models of end and middle piers for three bridge models, effects of loads from different spans on these models are examined in detail. For all three models, performing seismic analysis, the horizontal and vertical deformations etc. are calculated and compared.