Malatya yöresine ait bazı üzüm ve kayısı çeşitlerinin fitokimyasal içeriklerine bağlı olarak antioksidan aktivitelerinin araştırılması
Malatya locale?s some grape and apricot varieties is searched effects of antioxidant associated in phytochimical contents
- Tez No: 270006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışmada, Malatya ilinde yetişen kayısı (Hacıhaliloğlu, Kabaaşı) ve üzüm (Şam, Tahanebi, Kureyş, Banazı, Köhnü) meyve ekstraklarının in vitro ile in vivo şartlarda ve Saccharomyces cerevisiae bulunan anaerobik kültür ortamında antioksidan etkileri araştırıldı. Çalışmada lipit peroksidasyon (LPO), yağ asidi düzeyi, lipofilik vitamin değerleri, protein ve glutatyon miktarları ile ortam şartlarına göre fitosterol ve kolesterol düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant effects of fruit extracts of apricots, grown in Malatya (Hacıhaliloglu, Kabaasi) and grape (Sam, Tahanebi, Kureys, Banazi, Kohnu), which are under in vitro and in vivo conditions and include Saccharomyces cerevisiae, have been investigated in anaerobic culture media. In the study, lipid preoxidation (LPO), level of fatty acid, lipophilic vitamin values, phytosterol and cholesterol levels have been measured based on the environmental conditions and the amount of protein and glutathione.