Duman borulu kazanlarda yeni geliştirilen türbülatörler kullanarak ısı transferi ve basınç kaybının araştırılması
The investigation of heat transfer and pressure loss new developments turbulators using in the smoke pipe boilers
  1. Tez No: 270016
  2. Yazar: FAHRİ KARAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇITLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, Malatya Mimsan kazan fabrikasında bulunan 125.000 kcal/h' lik katı yakıtlı kazanda, 8 farklı tipte şerit türbülatör kullanılarak ısı transferinin iyileştirilmesi incelenmiştir. Aynı zamanda türbülatörlerin neden olduğu basınç kayıpları da ölçülmüştür. Kazandaki duman borularının tümüne yerleştirilen türbülatörlerle deneyler yapılmıştır. İlk olarak içerisine türbülatör yerleştirmeden deneyler yapılmıştır. İkinci adımda ise duman boruları içerisine türbülatörler yerleştirerek her tip için ayrı ayrı deneyler yapılmış ve ısı transferi hesaplanmıştır. Bunun yanında basınç kayıplarında da artış olduğu görülmüştür.Deneylerde fan debisi damper yardımıyla değiştirilerek Reynolds sayısı 18000 ile 28000 arasındaki değerlerde hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 8 different types band turbulators using was investigated heat transfer development in solid fuel boiler of 125.000 kcal/h at Malatya Mimsan boiler factory. Besides the pressure loss was measured cause by turbulators. Experiments were made up which turbulators put all of smoke pipes in the boiler. First experiment was made up none turbulator. Later experiments were done different types turbulators and heat transfer was calculated. Besides pressure loss were increased.The experiments, which fan flow was changed with throttle, was done Reynolds number from 18000 to 28000