Sanayide temiz-tükenmez enerji seçenekleri ve süt endüstrisinde bir örneğin incelenmesi
Industrial renewable energy alternatives and investigation of a case in milk industry
  1. Tez No: 270170
  2. Yazar: AYŞE YILDIRIM COŞGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. DEMİR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada temiz-tükenmez enerji uygulaması seçeneklerinden birisi olan güneş-ısı dönüşüm sistemlerinin endüstriyel uygulama alanları incelenmiş olup, uygun görülen iş kolları ve işlemleri irdelenmiştir.Güneş-ısı dönüşüm sistemlerinin dünya uygulamalarına ilişkin verileri de içeren bu çalışmada, gıda iş kolunda süt ve süt ürünleri endüstrisi için gerçek durum incelemesi yapılmış; güneş-ısı dönüşüm sistemlerinin kullanılması durumunda sıcak su gereksiniminin güneş enerjisinden ne kadarının karşılanabileceğine ilişkin modelleme yapılmıştır.Düzlem Güneş Toplaçları Tasarım Programı- FChart model programı sonuçları doğrultusunda, düzlem toplaçlı güneş enerjili sistemlerin süt endüstrisinde yer alan bazı işlemlerde kullanılmasının ekonomik, çevresel ve günümüzün sistemleriyle kolaylıkla bütünleştirilmesi açısından uygun olduğu anlaşılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: yenilenebilir, enerji, endüstri, süt, güneş
Özet (Çeviri)
In this study, industrial applications of solar thermal systems which is one of the clean-renewable energy alternatives have been investigated and proper industrial sectors and processes have been considered.In addition to data related with the application examples of solar thermal systems over the world, a case study of milk and milk products industry under the food industry have been carried out within this study. Furthermore, modelling study has been done in order to investigate how much of hot water demand could be met in the case of operating solar thermal systems.In accordance with the outputs of the model software ?Flat Plate Solar Collector Design Program-F-Chart?, it is understood that operation of solar thermal systems with flat plate collectors for some processes of milk industry is advisable regarding the aspects of economic, environmental and ease of integration into existing systems.KEY WORDS: renewable, energy, industry, milk, solar