Bazı gastrointestinal tümör tiplerinde dolaşıma karışan tümör hücrelerinin RT-PZR yöntemi ile belirlenmesi
Detection of circulating tumor cells (CTC's) in some gastrointestinal tumor types using RT-PCR method
- Tez No: 270171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE MERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kanser ölümlerinin çoğunun sebebi, hematojenik metastatik yayılım ve sonrasında uzak organlarda tümör hücrelerinin gelişimidir. Son moleküler ve klinik çalışmalarda invazyon ve metastazın tümör gelişiminin erken dönemlerinde gerçekleşebileceği gösterilmiştir, bundan dolayı hassas ve özgül olarak dolaşıma karışmış tümör hücrelerinin belirlenmesinin önemi vurgulanmaktadır. Saflaştırma teknikleri kullanılarak periferal kanda, dolaşıma karışmış tümör hücrelerinin (CTC) tanımlanması malignansinin belirlenmesi, hastalık gelişiminin izlenmesi ve tedaviye cevabın ölçülmesinde kullanışlı bir araç olarak görülmektedir.Bu tez çalışmasının amacı, gastrointestinal tümörlerde CTC'lerin belirlenmesinde kullanılabilecek en uygun belirteç ya da belirteç kombinasyonlarının RT-PZR yöntemi kullanılarak tanımlanmasıdır.Bu amaçla, 31 gastrointestinal (özefagus, mide ve kolorektal) karsinoma hastası ve kontrol grubunu oluşturan 30 sağlıklı bireyden alınan periferal kan örneklerinde sitokeratin 19 (CK 19), sitokeratin 20 (CK 20) ve Musin 1 (MUC 1) mRNA'larının varlığı analiz edilmiştir.Kanser hastalarının periferal kan örnekleriyle yapılan RT-PZR analizinde, MUC 1, CK 20 ve CK 19 mRNA'ları için sırasıyla %77.4 (24/31), %58.06 (18/31) ve %3.22 (1/31) pozitiflik belirlenmiştir. mRNA'lardan herhangi birinin periferal kanda belirlenmesi için hassaslık ve özgüllük sırasıyla %83.3 ve %66.6'dır, toplam oran ise %59'dur.Tez çalışması sonucunda gastrointestinal tümörler için periferal kanda belirlenen MUC 1 ve CK 20 mRNA'larının kullanışlı moleküler belirteçler olabilecekleri saptanmıştır. Bu iki tümör-özgül mRNA belirtecinin beraber kullanımı, CTC belirleme oranını arttırabilir, aynı zamanda klinikte tümör varlığının ve kolorektal kanser metastazlarının öngörülmesinde yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Most cancer deaths are caused by haematogenous metastatic spread and subsequent growth of tumor cells at distant organs. Recent molecular and clinical studies have shown that invasion and metastasis may occur very early in tumor development, thus emphasizing the potential importance of spesific and sensitive detection of circulating tumor cells (CTC). With the ability of refined technologies the identification of CTCs from peripheral blood is emerging as a useful tool for the detection of malignancy, monitoring disease progression, and measuring response to therapy.The goal of this study was to identify optimal marker or marker combinations for detection of CTCs in the gastrointestinal malignancies using RT-PCR.To detect the presence of CTCs, we analyzed cytokeratin 19 (CK 19), cytokeratin 20 (CK 20) and Mucin 1 (MUC 1) mRNA in the peripheral blood of 31 patients with gastrointestinal (esophagus, stomach and colorectal) carcinoma and 30 healthy individuals.In RT-PCR analysis of the peripheral blood, 77.4% (24/31), 58.06% (18/31) and 3.22% (1/31) of cancer patients were positive for MUC 1, CK 20 and CK 19 mRNA respectively. The sensivity and spesificity for any one of mRNA detected in peripheral blood is 83.3% and 66.6%, respectively, with an accuracy of 59%.Our study suggest that MUC1 and CK20 mRNAs in peripheral blood could be useful molecular markers for gastrointestinal tumors. Combination of these two tumor-spesific mRNA markers would increase the detection rate and may be clinically helpful in predicting the tumor presence and colorectal cancer metastasis.