Türkiye Thoracobombus altcinsi (Hymenoptera: Apidae, Bombus latreille) türleri üzerinde sistematik araştırmalar
Systematical studies on the species of the subgenus Thoracobombus (Hymenoptera: Apidae, Bombus latreille) in Turkey
  1. Tez No: 270183
  2. Yazar: N. PINAR BARKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MURAT AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez çalışması ile Thoracobombus (s.str.) içerisinde incelenen 12 türün problemleri ortaya çıkartılarak biraraya getirilip derlenmesi ve geometrik morfometrik yöntemlerin uygulanabilirliğinin denenmesi hedeflenmiş ve Türkiye'nin çeşitli illerinden toplanan örnekler teşhis edilmiş ve deskripsiyonları yapılmıştır. Bu türlerden 133 dişi, 42 erkek birey üzerinde geometrik morfometrik analizler uygulanmıştır. Örneklerin sağ ön kanatlarına landmarkların yerleştirilmesi sonucu landmarkların iki boyutlu kartezyen koordinatları hesaplanmış, ardından Procrustes analizi ile koordinatlar standardize edilmiş ve ince tabaka analizi ile oluşan deformasyonlar incelenmiştir. Ortalama değerlerinin kullanılmasıyla bir benzerlik ağacı oluşturulmuştur. Elde edilen bulgulardan tüm türlerin birbirlerinden ayrıldıkları anlaşılmıştır. Dişilerde morfolojik olarak birbirine çok benzeyen Bombus armeniacus, Bombus mesomelas ve Bombus pomorum türlerinin benzer kanat morfometrisine sahip oldukları gözlenmiştir. Bombus sylvarum citrinofasciatus ile Bombus sylvarum daghestanicus alttürlerinin ve Bombus humilis ile Bombus laesus türlerinin hem dişilerde, hem de erkeklerde benzer kanat morfometrisine sahip oldukları anlaşılmıştır. Erkeklerde Bombus armeniacus, Bombus mesomelas türleri ile Bombus humilis ve Bombus zonatus türleri benzer kanat morfometrisi göstermiştir. Diğer türlerin kanat morfometrilerinin farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to solve the problems within the 12 species which belong to Thoracobombus (s.str.) by revealing and gathering them and to test the applicability of geometrical morphometry methods. Specimens collected from various cities in Turkey were identified and were descripted. Geometrical morphometry analyses were carried out on 133 females and 42 males within these species. After placing landmarks on the right fore wings, two-dimensional Cartesian coordinates were calculated, then by Procrustes analysis the coordinates were standardized and the deformations which appeared after the thin-plate spline analysis were observed. By using mean values a similarity tree was formed. According to the results all species were found to be different. In females the species B. armeniacus, B. mesomelas and B. pomorum which resemble each other, were similar based on their wing morphometry. Both in females and males, the subspecies B. sylvarum citrinofasciatus and B. sylvarum daghestanicus and the species Bombus humilis and Bombus laesus exposed similar wing morphometry. In males, it can be concluded that the species B. armeniacus and B. mesomelas and the species B. humilis and B. zonatus showed similar wing morphometry. It was determined that other species? wing morphometry differed from one another.