As(V) gideriminde uçucu küllerin kullanımının araştırılması
An investigation on the use of fly ash for As(V) removal
  1. Tez No: 270192
  2. Yazar: ÜMMİHAN TEKÇE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerden arseniğin adsorpsiyonla giderilmesi için uçucu kül kullanımının uygunluğunu belirlemek amacıyla farklı koşullar altında deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Çalışma esnasında Afşin-Elbistan Termik Santrali'nden alınan uçucu küller kullanılmıştır. Uçucu küller tarafından arseniğin adsorpsiyonu için kesikli çalışmalar yürütülmüştür. Çalışılan parametreler başlangıç arsenik konsantrasyonu, çözeltinin pH'ı, adsorban miktarı, temas süresi ve sıcaklıktır. Deneyler 4 farklı başlangıç arsenik konsantrasyonlarında (50, 100, 200, 300 mg/L), 3 farklı sıcaklıkta (30, 40, 50 oC) kesikli olarak gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları, uygun koşullar altında, küldeki arseniğin tutunma yüzdesinin % 100'lere kadar ulaşabileceğini göstermiştir. Yapılan deneylerde elde edilen veriler, Langmuir ve Freundlich izoterm modellerine uygulanmıştır. Deneysel verilerin adsorpsiyon izotermlerine göre değerlendirilmesi sonucunda adsorpsiyonun hem Langmuir hemde Freundlich izotermine uyduğu belirlenmiştir. Arseniğin uçucu kül tarafından adsorplanma kinetikleri de incelenmiş olup, bu amaçla birinci derece, ikinci derece ve yalancı ikinci derece modellere uygunluğu incelenmiştir. Arseniğin adsorpsiyon hızlarının yalancı ikinci dereceden hız modeline uyduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, various operational parameters have been tested in order to determine the feasibility of fly ash to remove arsenic from aqueous solutions. Afşin-Elbistan fly ash has been selected for adsorption studies. Batch experiments have been carried out for the adsorption of arsenic onto fly ash. The operating variables studied were initial arsenic concentration, solution pH, adsorbent dosage, contact time and temperature. Experiments have been performed using the batch technique at four different initial arsenic concentrations (50, 100, 200, 300 mg/L), three different temperatures (30, 40, 50 oC) and time period up to 30 minutes. The experimental results revealed that the percentage adsorption of arsenic on fly ash can reach up to 100% under appropriate conditions. Experimental data have been analysed using Freundlich and Langmuir adsorption isotherms. According to this data adsorption is well described with both Freundlich and Langmuir isoterm model. The kinetics of the adsorption have been also investigated and for this purpose three kinetic models namely first order lagergren model, the second order model and a pseudo second order models have been investigated. It was found out that kinetics of adsorption process was best described by pseudo-second order model.