Güvenli bir uzaktan konum takip sistemi uygulaması
A secure remote position tracking system application
- Tez No: 270191
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez kapsamında bir uzaktan konum takip sistemi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araca yerleştirilen bir PDA cihazında çalışmakta olan yazılım, PDA ile bağlantılı GPS alıcısından alınan konum bilgilerini, GPRS bağlantısı üzerinden merkez üniteye aktarmakta ve merkez'de konum takibi yapılmaktadır.Konum koordinat bilgileri, sunucuya GPRS üzerinden şifrelenerek gönderilmekte ve PDA cihazın merkez ünite ile bağlantısı sırasında verinin çalınması, ya da merkez ünitede sunucunun sahte veriler ile aldatılması engellenmiştir. Veri şifrelemek için AES Rijndael algoritması kullanılmış ve her oturum için değişik şifreleme anahtarı kullanılabilmesi amacıyla Diffie-Hellman anahtar değişimi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a GPS based remote location tracking system application has been designed. A client application running on Windows mobile device with GPS receiver and GPRS connection is used on vehicle. This application sends GPS position coordinates over GPRS connection to a server, and position tracking is done on server side.Encrypted GPS position coordinates are sent to server. During the communication on PDA client application with server application, eavesdropping of sent data and fake data which could be send to server by an intruder are prevented. For data encryption, AES Rijndael algorithm has been used in order to supply different symmetric key for each session of each PDA connection Diffie- Hellman key Exchange is used.