Karboksilik asit içeren polipirol filmlerinin elektrokimyasal sentezi ve karakterizasyonu
Electrochemical synthesis and characterization of polypyrrole films with carboxylic acids
- Tez No: 270214
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEKMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İletken polimerler günümüzde piller, kapasitörler, sensörler ve iyon seçici elektrotlar gibi pekçok uygulama alanlarına sahip olup son yıllarda çok fazla önem kazanmıştır. Polipirol ise son yirmi yıldır en çok çalışılan iletken polimerlerden biridir. Polipirol kimyasal ve elektrokimyasal polimerizasyon yöntemleri ile sentezlenebilmekte ve kararlılık, yüksek iletkenlik, mekanik dayanıklılık gibi üstün özelliklere sahiptir. Polimerin yükseltgenmiş formu (PPy+) poliradikal katyon halinde olup elektrostatik olarak anyonları dopant veya karşıt iyon şeklinde polimer filminin içine almaktadır.Bu çalışmada, karboksilik asit içeren susuz çözeltilerde elektrokimyasal olarak elde edilen polipirol filmleri ve bu filmlerin aşırı yükseltgenmiş halleri elektrokimyasal olarak incelenmiştir. Karboksilik asitle katkılanmış polipirol filmlerinin karakterizasyonu için dönüşümlü voltametri, kulometri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS), FTIR spektroskopisi, SEM metotları kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında bu ortamlarda elde edilen polipirol filmleri sulu ortamda bazı organik bileşiklerin analizi amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca elde edilen polipirol filmlerinin süperkapasitör davranışları dönüşümlü voltametri ve EIS ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The great potentiality of conducting polymers for a number of applications, such as batteries, capacitors, sensors and ion selective electrodes, has attracted much attention. Among various conducting polymers polypyrrole has been studied in more detail for the last twenty years. Polpyrrole can be synthesized by a chemical and electrochemical polymerization and has many attractive features, such as stability, relatively high conductivity, and good mechanical property. The oxidized form of polymer (PPy+) exists as a polyradical cation and electrostatically attracts anions into the polymerized film as counter or dopant ions.In this study, the electrochemical behaviour of polypyrrole films, obtained in anhydrous solutions with carboxylic acids by electrochemically, and overoxidized polypyrrole films were investigated. Cyclic voltammetry, Coulometry, Electrochemical impedance spectroscopy (EIS), FTIR spectroscopy, SEM methods was used for the characterization of doped polypyrrole film with carboxylic acids. In the second part of the study, these films are used for analysis of some organic molecules in aqueous solution. In addition, supercapacitor behaviours of these polypyrrole films were also investigated with cyclic voltammetry and EIS.