Yangın sigortalarında risk analizi
Risk analysis in fire insurance
- Tez No: 270227
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TEKİN SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Insurance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sigortacılıkta risk, istenmeyen bazı olayların meydana gelmesindeki belirsizliktir. Risk analizi ise üstlenilen riskin doğru tanımlanması, analiz edilmesi ve hasarı önleyici ya da azaltıcı bir takım önlemlerin alınmasıdır.Yangın sigortalarında risk analizi kapsamında, sigortalanan tesis mutlaka ziyaret edilmeli; faaliyet konusu ve yerleşim alanı ile ilgili oluşabilecek riskler tespit edilmelidir. Binanın yapı tarzı, yangını önlemek için alınan önlemler, yangın algılama ve söndürme sistemleri, güvenlik önlemleri riskin gerçekleşme olasılığını ve dolayısıyla aktüeryal hesaplamalarla birlikte fiyatlandırmayı etkileyen faktörlerdir.Bu çalışmada risk analizinin nasıl yapılması gerektiği, risk analizi sırasında gözlemlenen önlemlerin fiyatlamayı nasıl etkilediği incelenmiştir. Ziyareti gerçekleştirilen tesislerin risk analizi raporları hazırlanmış ve prim hesapları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In underwriting business, risk is uncertainty concerning the occurence of an undesirable event. Risk analysis is a technique to identify and assess risk correctly, to take loss preventive or loss reducing actions.In fire insurance, as the part of risk analysis; the insured plant must be visited, the risks related with the field of activity and residential area must be identified. Construction type of the building, precautions taken to prevent fire, fire perception and fire fighting systems, safety precautions are the factors affecting the probability of incurring loss accordingly the pricing.In this study the subjects of, how the risk analysis must be performed, how the precautions affect pricing, are considered. Risk analysis reports of two plants are prepared and amount of premium is calculated.