Sıcaklık zaman serilerinin analizi ve sıcaklık kestirimi
Temperature time series analysis and temperature prediction
  1. Tez No: 270229
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, İstatistik, Electrical and Electronics Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez çalışması günlük hava sıcaklıklarının zaman serileri ile modellenmesi ve tahmini için istatistiksel yaklaşımların kullanılmasına dayanmaktadır. Analiz çalışmalarında periyot, sıcaklık dağılımları ve sıcaklık zaman eğilimleri araştırılmıştır. Tahmin modelleri üç farklı istasyondan elde edilen günlük sıcaklık ölçümlerinden çıkartılmıştır. Bu istasyonlar; Türkiye'nin başkenti olan Ankara ilindeki Ankara istasyonu, Türkiye'nin en büyük sanayi kenti olan İstanbul ilinde bulunan Kireçburnu istasyonu ve New Hampshire A.B.D.'de bulunan Hubbard Brook istasyonudur. Koşullu Olasılık, Doğrusal Regresyon ve Yapay Sinir Ağları yöntemleri kullanılarak sıcaklık tahmin çalışmaları sunulmuştur. Günlük periyotlar halinde ölçülen tarihsel verileri temel alan sıcaklıkların tahmini için önerilen bu tekniklerin ayrıntılı karşılaştırmaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis bases on using the statistically approaches for modeling and predicting the daily temperature time series. In the analysis part of this research temperature periods, distribution and trends are investigated. The prediction models were derived from daily data of temperature measurements obtained from three different station. These stations are; Ankara station which is located at the capital city, Ankara, of Turkey, Kireçburnu station which is located at the biggest industry city, İstanbul, of Turkey and the Hubbard Brook station which is located at New Hampshire, U.S.A. A study of prediction with three different approaches by using the Conditional Probability, Linear Regression and Artificial Neural Network methods is presented. A comparison of the proposed techniques is presented for predicting temperatures based on the historical data measured over a daily period.