Mali mesnevileri ve divanı
  1. Tez No: 27024
  2. Yazar: KÖKSAL SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
ÖZET III Bu çalışmanın amacı, Malî Divanı *nm çeviri yazısıyla birlikte, divanı şekil ve içerik bakımından inceleyip, hayatı hakkındaki kısa bilgileri vermektir. Bu amaçla, tezkirelerin Malî hakkında oldukça az olarak verdikleri bilgiler bir araya getirilmiş ve onun hayatı hakkındaki diğer bilgiler mesnevîl erinden ve divanından çıkartılmaya çalışılmıştır. Şair, memleketi olan Diyarbakır'ın oldukça uzağında, Bağdat, Sakız Adası gibi yerlerde kâtip olarak çalışmıştır. Yazdıklarından, şairin gezmeyi ve eğlenmeyi seven bir kişi olduğu anlaşılmaktadır. Malî Divanı, şekil ve içerik özellikleri olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Sekil özellikleri olarak, nazım biçimleri, vezin, kafiye ve redif değerlendirilmiş, dil bahsi ise terkipler, sadelik, imlâ, atasözü ve deyimler olarak daha ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. îçerik özelliklerinde ilk olarak divanda tespit edilen konulara, mesneviler, kasideler ve gazeller olmak üzere üç bölümde yer verilmiştir. Divanda geçen unsurların tek tek belirlenmesine gidilmemiştir. Bununla birlikte, divandaki dinî unsurların azlığına işaret etmek üzere ayet ve hadisler ele alınmış, bu arada adı geçen kişilerin (peygamberler ve din büyükleri, mitolojik kişiler ile şairler ve diğer kişiler) divanda bahsedil iş sebeplerine göre araştırmaya dahil edilmiştir. üslûp değerlendirmesi sırasında 17. yüzyıl Osmanlı şiirindeki etkileri bakımından Sebk-i Hindi* ye geniş yer verilmiş ve Malî divanının, bu akımın özellikleriyle olan ortak yönlerinin tespitine çalışılmıştır. Etkiler kısmında, hangi şairin kimden etkilendiği hakkında kesin hükümlere varılmadan, bu dönemin önemli şairleriyle Malî'nin benzer söyleyişleri üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında ise genellemelere fazla girilmeden Malî divanının edebiyat tarihi içindeki yeri belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IV The purpose of this study is to present an analysis of Mali's Divan with respect to form, style and content, together with a transcription of the text and a short account o his life which is based on various sources. Since the data provided by the some biographies are very limited, an effort has been made to gather further information from his own writings, namely the Divan and the Mesnevis. It appears that Malî left his native city of Diyarbakır and worked as a clerk in the distant parts of the Empire, such as the island of Chios and Bagdad. Indeed, his writings reveal a zest for travel and a deep sense of joy in life. The form and content of the Divan have been treated in two different parts. The characteristics that relate to form and structure comprise techniques of versification forms such as rhythm, rhyme and repetition of sound (redif). A detailed study of the poet's adaptation of proverbs and idioms has been carried out. As far as content is concerned, the poems have been studied in three separate sections, namely: the Mesnevis, the Kasides and the Gaze Is. Among the topics treated in the Divan by the author, comparatively less space has been given to religious themes. Their sources have been identified in the relevant verses of the Koran and the Hadiths. Significant personages to whom allusions occur in the text, such as prophets, saints or legendary figures, have also been studied In evaluating the style, an attempt has been made to compare Mali's Divan with Sebk-i Hindi in order to identify common characteristics. In the same way, the poet's achievement has been placed in the perspective of his age and similarities of expression shared with contemporary poets have been noted, without trying to come to e final conclusion about the extent of their influence upon Mali's work.