TSMK H. 1483 numaralı 'Heft Evreng' minyatürlerinin tasarım analizi
Desing analysis of miniatures in 'Heft Evreng' TSMK number 1483
- Tez No: 770792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİYE HİLAL ARPACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmada incelenen yazma Topkapı Sarayı Müze Kütüphanesi Hazine Kitaplığı 1483 numaraya kayıtlıdır. XVI. yüzyıl Kazvin veya Meşhed 'de hazırlandığı düşünülen eser, ketebe kaydına göre h. 979 / m. 1571 yılında Muhibb-i Ali el-Katib tarafından teksir edilmiştir. Molla Câmî'nin Heft Evreng eseri 32 minyatürü içeren Subhetu'l Ebrâr, Tuhfetü'l Ahrâr, Leylâ ve Mecnun, Silsiletü'z Zeheb, Salâmân ve Absâl, Hiradnâme-i İskenderî adlı 6 mesneviden oluşmaktadır. Mesneviler hakkında bilgi verilerek minyatürlerdeki metin–minyatür ilişkisi değerlendirilmiştir. Tasvirler kompozisyon, figür kurguları ve renk özellikleri açısından incelenmiştir. Yapılan bu çalışmada imzası bulunmayan bu eserlerin tasarım ilkeleri hakkında bilgi sahibi olmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The manuscript examined in this study is registered to the Topkapı Palace Museum Library Treasury Library/Section, number 1483. The work, which is thought to have been prepared in the 17th century in Kazvin or Mashhad, is dated to h. 979 (hegira calendar) /m.1571 (christian calendar) and duplicated by Muhibb-i Ali el-Katib. Molla Câmî's Haft Awrang is consist of 6 masnavi titled Subhat al- Abrar, Tuhfat al- Ahrar, Layli u Majnun, Silsilat al-dhahab, Salaman u Absal, Khiradnama-i Iskanderi, which includes 32 miniatures. By giving information about the content, the relationship between the text and the miniature in the miniatures was evaluated. Miniatures were examined in terms of composition, figure fiction and color features. In this study, it is aimed to have information about the design principles of these unsigned works.