ZigBee tabanlı ev otomasyon sistemi
Web based Zigbee enabled home automation system
  1. Tez No: 270259
  2. Yazar: MUHARREM GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ev otomasyonu, özellikle modern ve lüks evlerde çalışmakta olan elektrik ve elektronik sistemlerin otomatikleştirilmesi için yapılan, donanımsal ve yazılımsal işleri içine alan bir kavramdır. Bu sistemler sayesinde aydınlatma sistemleri, perdeler ve havalandırma sistemleri gibi evde bulunan cihazlar uzaktan kumanda ile yerel olarak ayarlanabilir veya kişisel bilgisayar ile internet üzerinden kontrol edilebilir ve gözlenebilirler.Bu tür otomasyon işlerinde faaliyet gösteren çok sayıda, çok uluslu firma mevcuttur ve genelde her firma kendine ait proglamlama diline, kullanıcı arayüzüne ve haberleşme protokolüne sahiptir. ?Birlikte çalışabilirlik? ilkesi için global bir standarta ihtiyaç vardır. Bu sayede farklı üreticilerden alınan ev otomasyon cihazları birlikte uyumlu bir şekilde çalışabilir. Teknolojideki yeni gelişmeler ışığında firmalar artık ?LON-bus?, ?BACnet?, ?KNX? ve ?ZigBee? gibi standartlaşmış haberleşme protokollerini desteklemektedirler. Bunlardan özellikle ?ZigBee? kablosuz haberleşme standartı son yıllarda ev otomasyonunda ön plana çıkmıştır.Bu tezde ev otomasyonu teknolojileri için ZigBee standardı ile çalışılmıştır. Aydınlatma sistemleri otomasyonu için iki adet aydınlatma kontrol cihazı ve havalandırma sistemleri otomasyonu için bir adet sıcaklık sensörlü fan kontrol cihazı gerçeklenmiştir ve internet erişimli/erişimsiz bir bilgisayar ile yönetilebilen kablosuz ağ oluşturulmuştur. Ev otomasyon sisteminin internet üzerinden güvenli yönetimi için SSL (Secure Socket Layer) sertifikası kullanılarak şifrelenmiş veri iletişimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of home automation which includes hardware applications and software tasks together means operation of electrical and electronical devices in modern and luxury based homes without partly or completely human supervision. Such systems provide local or remote access or both to the devices located in home environments via remote controllers or internet connected personal computers, PDAs for controlling and monitoring applications.There are many companies researching in the field of home automation but, generally, they all serve with proprietary interfaces, programming languages and communication protocols. This approach generally becomes an obstacle for interoperability for diverse systems supplied from different manufacturers. Now, the progress in technology makes the use of standardized communication protocols such ?LON-bus?, ?BACnet?, ?KNX? and ?ZigBee? happen. Among these, ZigBee has gained much more popularity recently.In this master thesis, ZigBee communication protocol is preferred as a solution to home automation systems. Two light dimmers for illumination systems automation has been implemented. For HVAC (Heating Ventilation Air Conditioning) systems, temperature sensor based ventilation circuit was also implemented. An always-on wireless network has been created to implement a ZigBee based home automation system to control and monitor device status locally or remotely via the internet. For privacy and security requirements, SSL (Secure Socket Layer) Certificate is preferred to enable encryption of information during online management of the system.