İnformal öğrenme bağlamında öğrencilerin teknoloji kullanım durumları, beklentileri ve Web 2.0 uygulamaları konusundaki görüşleri
Students' use of technology and their expectations in terms of informal learning and their opinions about Web 2.0 applications
  1. Tez No: 270258
  2. Yazar: DENİZ ATAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KOÇAK USLUEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada informal öğrenme ve işbirlikli öğrenme yaklaşımları temel alınarak, öğrencilerin, Bilgi ve İletişim Teknolojilerini kullanım durumlarını ve derslerinde teknoloji kullanımı ile ilgili beklentilerini ortaya koymak ve Web 2.0 uygulamalarının eğitim ortamında kullanılabilirliği konusundaki görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır.Bu amaçla, bir ilköğretim okulundaki 169 ilköğretim 8. sınıf öğrencisinin günlük hayatta ve derslerinde kullandıkları teknolojiler ile derslerinde kullanmak istedikleri teknolojilerin neler olduğu hazırlanan açık uçlu sorulardan oluşan bir anket ile belirlenmeye çalışılmıştır. Ankete verilen yanıtlar, yüzde, frekans ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Daha sonra görüşmeler ve odak grup görüşmeleri ile derinlemesine bir çalışma yapılmış, öğrencilerin dile getirdikleri teknolojiler içinde Web 2.0 uygulamalarının yeri ve öğrencilerin gözünde bu uygulamaların sahip oldukları eğitsel potansiyeller içerik analizi ile ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Verilerin analizi sonucunda öğrenciler günlük hayatlarında en fazla Facebook (% 86,3) ve MSN (% 79,8) uygulamalarını; en az ise viki (% 17,1) ve blog uygulamalarını (% 1,37) kullandıklarını dile getirmişlerdir. Derslerinde ise günlük hayatta kullandıkları uygulamalardan farklı olarak en çok Google arama motoru (% 44,3) ve Office programlarını (% 41,4) kullandıklarını; en az ise blog uygulamalarını (% 1,1) kullandıklarını ifade etmişlerdir. Derslerinde kullanmak istedikleri uygulamaların da günlük hayatlarındaki teknoloji kullanımına paralel olarak şekillendiği dikkati çekmektedir. Öğrenciler derslerinde en fazla Facebook (% 58,5) ve MSN uygulamasını (% 36,6); en az ise viki (% 4,14) ve Podcastlerin (% 0,59) kullanım beklentisi içinde olduklarını dile getirmişlerdir.İçerik analizi sonucunda öğrencilerin bu ortamlarda ortaya koydukları davranışlardan Web 2.0 kullanım amaçlarına göre ?izleyenler?, ?iletişimciler?, ?işbirlikçiler?, ?araştırmacılar? ve ?üreticiler? olarak sınıflandırılabileceği dikkati çekmiştir.Bu durum toplumsal roller bağlamında sayısal ortamlarda farklı rol setlerinin ortaya çıkmakta olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to define students? Information and Communication Technology usage, their expectations related to using technology in their courses and students? views about the utility of Web 2.0 applications in the educational environment based on informal learning.With this aim, firstly, 169 students from 8th grade were asked ?What kind of technologies they used in their daily lives and courses? with a survey including open-ended questions. The answers given to the survey have been analyzed through the %, frequency and content anlaysis. Lastly, interviews and focus group meetings were held for detailed work and the place and educational potentials of Web 2.0 applications among the technologies which were defined by students were determined by content analysis.In the results of data analysis, students stated that they mostly use Facebook (%86,3) and MSN (%79,8) and, they use leastly, viki (%17,1) and blog applications (%1,37) in their daily lives. As for their courses, they stated that they mostly use Google search engine (%44,3) and Office programmes (%41,4); leastly, blog applications (%1,1). Also, study points out that the applications students want to use in their courses show parallelism with the technologies they use in their daily lives.Students also stated that they are in the expectation of using Facebook (%58,5) and MSN applications (%36,6) mostly, whereas they leastly using of viki (%4,14) and Podcasts (%0,59).Result, showed that students? behaviours could be classifed as ?audience?, ?communicators?, ?collaborators? ?information seekers? and ?producers?. The result could be revealed that, different rol sets have appeared in digital enviroments in context of social roles.