Çarpan çizge ile OFDMA röle ağında alt taşıyıcı tahsisi
Factor graphs for subcarrier allocation in OFDMA relay network
- Tez No: 270312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Veri iletişiminde günden güne artan ihtiyaçları karşılamak için mevcut iletişim kapasitesini olabildiğince artırmak gerekir. Bu da veri iletişim hızını artırarak mümkün olabilir. İletişim hızı arttıkça ortaya çıkan simgeler arası girişim(ISI) sorununu çözmek için OFDM gelecekteki sistemler için çok kabul gören bir çözümdür. Çok kullanıcılı sistemlerde çoklu erişim sağlayabilmek için OFDM yerine kullanıcılara alt taşıyıcı tahsis ederek OFDMA kullanılır. Bunun yanında kullanıcı ile hedef arasındaki kanallarda röle kullanılarak haberleşme kalitesi artırılabilir. Sonuç olarak OFDMA ve röle ağının birlikte kullanılması mantıklıdır. Yapılan bu iyileştirmeler sonucunda kullanılabilecek kaynak miktarı artırılabilir ve kaynaklar verimli bir şekilde kullanılabilir. Kaynakların verimli bir şekilde kullanılması da kaynakların en uygun yerlere atanması ile sağlanabilir. Kaynakların daha uygun yerlere atanması, iyi sonuçlar veren kaynak tahsisi algoritmaları ile sağlanabilir. Çarpan çizge daha önce birçok algoritmanın gerçeklenmesinde kullanılmıştır ve etkin sonuçlar çıkardığı gözlenmiştir. Literatürde, kaynak tahsisi problemlerinin çözümlenmesinde çarpan çizge yönteminin daha önce uygulandığı görülmemiştir. Bu tezde, çarpan çizge yönteminin ne tür problemlerde kullanıldığı ve mevcut problemin çarpan çizge'de kullanılacak biçime nasıl getirildiği incelenecektir. İncelemelerden elde edilen çıkarımlarla kaynak tahsisi problemi, çarpan çizge yöntemiyle çözümlenmeye çalışılacaktır. Çarpan çizge kullanıldığında ortaya çıkan kazanç ve kayıplar benzetimlerle gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
In data communications, in order to meet the growing needs, the existing communication capacity should be improved as much as possible. This can be possible by increasing data rates. In order to solve the intersymbol interference problem that occurs as a result of increase in data rates, OFDM is used as a widely accepted solution in the modern communications systems. In multi-user systems, for providing multiple accesses, OFDMA may be used instead of OFDM by allocating subcarriers. On the other hand, with the usage of relays in the channels between the users and destination, the quality of communication can be improved. As a result it is reasonable to use OFDMA with relay networks. By the result of these improvements, amount of the available resources can be increased and the resources can be used more efficiently. Efficiency of the resource usage can be achieved by allocating the resources properly which can be managed by the use of resource allocation algorithms. The method of factor graphs has been used in the implementation of many algorithms previously and effective results have been observed. However, in literature, it has not been encountered with factor graphs in the solution of resource allocation algorithms. In this thesis, it will be investigated in what kind of problems the method of factor graphs can be used and how the method can be adapted to the existing problems. With the results of the observations, the resource allocation problem will be tried to be solved with factor graphs. As a result advantages and disadvantages of usage of factor graph method in the resource allocation algorithm will be shown with simulations.