Analytical modeling of reinforced concrete panel elements under reversed cyclic loadings
Tersinir tekrarlı genelleştirilmiş yükler altındaki betonarme membran elemanların analitik modellemesi
  1. Tez No: 270444
  2. Yazar: DENİZHAN ULUĞTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. UĞUR ERSOY, YRD. DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, betonarme panel elemanların tekrarlı kesme davranışlarını benzeştiren, Sabit Payanda Açısı Modeli (SPAM) adında bir model sunulmuştur. Modelin oluşumunda, literatürde bulunan bugüne kadar sunulmuş betonarme panel eleman modellerinin ve deneylerinin değerlendirilmesi temel alınmıştır. SPAM, açık bir şekilde belirlenmiş kabulleri ve kısıtlamaları ile betonarme panel elemanların genelleştirilmiş tersinir tekrarlı yükler altındaki doğrusal olmayan kayma ve eksenel-kayma etkileşimli davranışlarını öngörme kapasitesine sahiptir.SPAM ın en temel kabulü, betonarme panel elemanda çatlak oluşması halinde, asal gerilme doğrultusunun, çatlak yüzeylerinde oluşan kayma gerilmelerini sıfıra eşit olduğu kabulünü de yaparak, asal birim şekil değiştirmeler ile birlikte dönmeye devam etmemesi ve çatlak doğrultusunda sabit kalmasıdır. Yapılan deneylerde bahsi geçen türde davranışlar gözlenmiş olduğu halde, betonda sabit asal gerilme doğrultusu kabulü yapan başka bir model bulunmamaktadır.Modele en yeni malzeme modelleri eklenmiş ve modelin doğrusal olmayan ?kısmi durağan? analiz yapabilmesi için bir ?doğrusal olmayan çözüm stratejisi? kullanılmıştır. Tekrarlı betonarme panel eleman testleri ile model tahminleri arasında yapılan karşılaştırmalar literatürde bulunmaktadır. Model betonarme panel elemanların tekrarlı kayma gerilmesi-kayma birim şekil değiştirmesi, kayma gerilmesi kapasitesi, rijitlik, tekrarlı rijitlik kaybı, daralma, süneklik ve göçme modları gibi davranışsal özelliklerini makul hata sınırları içerisinde tahminedebildiğini göstermiştir. Ayrıca model bölgesel şekil değiştirme tahminlerinde de ümit verici sonuçlar vermiştir.Sunulan modelin, çeşitli geometri ve donatı detaylarına sahip olan betonarme duvar davranışlarının, pratik ve etkili bir şekilde tahmininde kullanılabilecek olan iki boyutlu bir Sonlu Elemanlar programında kullanılmaya aday bir model olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
A novel constitutive model ? named as the Fixed Strut Angle Model (FSAM) ? is proposed in this study for simulating the cyclic shear behavior of reinforced concrete panel elements. The constitution of the FSAM is based on interpretation of previously-developed reinforced concrete panel models, as well as the results of panel tests available in the literature. The FSAM, with its assumptions and limitations clearly stated; is capable of predicting the nonlinear shear behavior and axial-shear response coupling of reinforced concrete panels subjected to generalized and reversed cyclic loading conditions in plane.The main inherent assumption underlying the formulation of the FSAM is that upon cracking of concrete in a reinforced concrete panel, principal stress directions in concrete do not rotate and coincide with fixed crack directions, implying zero shear stresses along cracks and therefore zero shear aggregate interlock. Although this type of behavior have been consistently observed in panel tests, a modeling methodology which assumes fixed principal stress directions for concrete has not been proposed to this date.State-of-the art constitutive material relationships were implemented in the formulation of the proposed model and a nonlinear analysis solution strategy was used for conducting nonlinear quasi-static analyses using the model. Correlation studies were conducted to compare the model predictions with results of cyclic reinforced concrete panel tests available in the literature. The model was shown to capture, with reasonable accuracy, overall behavioral attributes of RC panels, including cyclic shear stress versus shear strain behavior, shear stress capacity, stiffness, cyclic stiffness degradation, pinching, ductility, and failure mode. The model has also yielded promising results on local deformation predictions.The proposed constitutive model is expected to be a feasible candidate for implementation into a two-dimensional finite-element analysis formulation, for efficient and practical response prediction of reinforced concrete walls with various geometries and reinforcement details.