Risk identification and analysis of private hospital constructions in Turkey
Türkiye'de özel hastane inşaatlarında risklerin belirlenmesi ve analizi
- Tez No: 270443
- Danışmanlar: DR. MEHMET SAİT CÜLFİK, PROF. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Türkiye'de özel hastane projeleri, proje tasarım ve inşaat faaliyetlerinden kaynaklanan risklerin yanı sıra yasal ve politik riskleri de içermektedir. Bu nedenle, hastane projelerinde yatırımcıların projeyi başarı ile tamamlayabilmeleri için riskleri etkin bir şekilde yönetmeleri gerekir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de özel hastane projelerinde karşılaşılabilecek potansiyel riskleri belirlemek ve örnek bir hastane projesinde süre ve maliyet aşımına neden olan risklerin etkilerini olasılıklı plan üzerinde inceleyerek risk yönetiminin gerekliliğini ortaya koymaktır.Araştırmanın ilk bölümünde Türkiye'de özel sağlık sektörü inşaat projelerinde genel olarak karşılaşılabilecek riskleri belirlemektir. Projeler, proje geliştirme ve proje uygulama adı altında 2 ana fazla incelenmiş, daha sonra yatırım planlama, tasarım, ürün temini, inşaat ve işletmeye alma olmak üzere 5 alt safhada incelenmiştir. Riskleri belirlemek için bir risk ayrışım yapısı oluşturulmuş ve tüm riskler bu yapıya gör gruplandırılmıştır. Bunun için literatür taramaları yapılmış, proje yöneticileri, şantiye şefleri, danışmanlar, yatırımcılar, hastane direktörleri, dizayn ekipleri ve bir çok proje mühendisi ile görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda Türkiye'de özel hastane yatırımlarında karşılaşılan 110 riski kapsayan bir risk kontrol listesi elde edilmiştir.Daha sonra Türkiye'deki gerçek bir hastane projesi üzerinde, projelenin süre ve maliyet hedeflerine etki eden riskler incelenmiştir. Deterministik iş programı ve maliyet tahmini yapılmıştır. Risk yönetimi adımlarından risk belirleme, nitel risk ve nicel risk analizi çalışılmıştır. Risklerin süreye ve maliyete etkilerinin Monte Carlo simülasyon tekniği ile simulasyonu yapılmış ve tüm projeye olan etkileri ortaya konulmuştur. Risk analizinin sonunda dağılım ve duyarlılık analizleri yapılarak maliyeti ve süreyi en çok etkileyen aktivitelerin belirlenmesi ve hangi aktivitelerin daha iyi yönetilmesi gerektiği saptanmıştır. Deterministik iş programı ve bütçe tahmini ile risk analizi sonucu elde edilen planlar karşılaştırılarak Türkiye'de sağlık yatırımları ile ilgili inşaat projelerinde maliyet ve süredeki olası sapmaları görmek için risk yönetiminin gerekliliği ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda, yatırımcıların potansiyel risklere karşı farkındalığı arttırılmış, risk analizi ile projede bazı aktivitelerin proje hedefleri açısından daha kritik olabilecekleri ve bunların daha iyi yönetilmesi gerektiği saptanmış, nicel ve nitel risk analizi uygulamalarının gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investments of Private hospital projects in Turkey are subject to substantial risks, which may not only emerge from project activities such as design and construction, but also from global issues beyond the control of project parties, such as legal and political risks. Therefore, investors must manage risks effectively and efficiently, in hospital projects, in order to ensure a successful delivery. The aim of this study is to identify the potential risks of private hospital investments in Turkey and, as a case study, in order to examine the impacts of risks in private hospital investments causing schedule slippages and cost overruns with a probabilistic plan.The first part of this study includes identifying potential risks for private health sector investment projects. An investment project is evaluated under 2 main processes, namely project development and project implementation processes, which are further detailed and developed into 5 phases as investment planning, design, resource supplying, construction and commissioning. A risk breakdown structure is developed for classifying the identified risks considering these phases. As a result of broad literature reviews and interviews arranged with project managers, construction supervisors, consultants, investors, hospital directors and with many project engineers that have been associated with hospital projects a risk checklist is established, which contains 110 potential risks for hospital projects in Turkey.Subsequently, a case study is performed on a real hospital project in Turkey, in which risks impacting schedule and cost targets of the project are examined. First deterministic cost and schedule plans are developed. Risk identification, qualitative and quantitative risk analysis steps of risk management processes have been illustrated on this project. The project cost and duration is simulated by Monte Carlo simulation technique. Distribution analysis and sensitivity analysis are performed. Domain risk factors that affect the schedule and cost of the hospital construction project are determined. Finally the probabilistic results are compared with the results of deterministic plans, which show the obvious need for risk management in hospital projects in order to see the potential deviations in schedule and cost performances of the projects and to successfully manage the projects.The results of this research will enable private hospital investors not only to be aware of potential risks, which will allow them to focus more attention on the activities which are more critical in terms project targets , but also to show the need to implement risk analysis process through the use of qualitative and quantitative analysis .