Vulnerability of networks against rank ordered independent link failures
Ağların sıralanmış bağımsız bağ kopmalarına karşı kırılganlığı
  1. Tez No: 270452
  2. Yazar: SERDAR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ LUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, çeşitli düzensiz ve düzenli ağların bağımsız ancak sıralı bağ kırılmalarına karşı kırılganlıkları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Grafik teorisinin matematiksel temeli üzerinden ağ yapıları ve topolojilerini analiz metodları incelenmiş, en kısa yollar, kesikler, ve bağ dağılımları gibi bağlantı desenleri ile ilgili parametreler analiz edilmiştir. Bunun üzerine, elemanlar arasındaki bağ olasılıkları ve bağlılaşımları belirlenmiş, ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Bu parametreler kullanılarak, merkezlilik ve aradalık ölçütleri öncelikli sıralama yöntemleri olarak ele alınmış, ve ağ elemanlarını ağ güvenilirliği ve performansı gibi belirli fonksiyonlara göre sıralamada kullanılmıştır. Bu sıralama metodlarına dayanarak oluşturulan kopma senaryoları dairesel ağ yapıları, Erdos Renyi, ölçeksiz ve küçük dünya ağları ile birlikte, İstanbul otoyol ve hızlı ulaşım ağı ile Türkiye demiryolları ağı üzerine uygulanmıştır. Ağların bu kopmalara karşı tepkilerinin yapısal özellikleri ve topolojileri ile ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various random and regular networks are investigated and compared in terms of their vulnerabilities against independent but ordered failures. Upon the mathematical basis of graph theory, methods of analysis of the structure and topology of networks are investigated, and parameters such as shortest paths, cuts, and degree distributions dealing with connectivity patterns are analyzed. Moreover, probabilities and correlations between the connected elements of networks are defined, measured and compared. Using these parameters, centrality and betweenness measures are discussed as primary methods of ranking and used to rank these elements in terms of specific functions such as network performance and reliability. Failure scenarios based on these ranking methods are applied on ring structures, Erdos Renyi, scale free and small world networks as well as Istanbul's highway and rapid transit networks and Turkish railway network. The responses of these networks against these failures are shown to be related to their structural properties and topologies.