An investigation of system identifiation with eccentric mass shakers
Egzantrik kütleli sarsma cihazları kullanarak sistem çözümleme deneylerinin incelenmesi
- Tez No: 270451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ LUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, dış merkezli kütleli sarsma cihazları test edilen yapıların çözümlenmesi problemi incelenmiştir. Yapının çözümlenmesi için kullanılan analiz metodları Oto-Regresif Dışsal modeller ile uygulanan Özdeğer Realizasyon Algoritması (Eigensystem Realization Algortihm), Frekans Düzlemi Ayrıştırması ve Ortak Değişintiler Tabanlı Altuzay Yöntemi'dir. İlk yöntem, sarsma deneylerinde girdi ve çıktıların ölçülebildiği durumların analizinde kullanılmıştır. İkinci yöntem, söz konusu deneylerde girdi ve çıktılar arasındaki faz farkının ölçülemediği durumlarda yapının çözümlenmesi için kullanılmıştır. Üçüncü yöntem ise frekans süpürme deneylerinde çözümleme yapmak için kullanılmıştır.İlk olarak, yöntemlerin modal parametre bulgularının doğruluğu Monte Carlo analizi ile incelenmiştir. Monte Carlo simülasyonlarında yay-sönümleyici model kullanılmıştır. Daha sonra bir binanın sonlu elemanlar modeli hazırlanıp, sarsma deneylerinin simulasyonu yapılarak veri elde edilmiştir. Gerçek deney uygulamalarında önerilen metodların uygulanabilmesi için gerekli düzenlemelerden bahsedilmiştir. Son olarak deney simülasyonlarının sonuçları ve bu sonuçlara dayanarak yapılan çıkarımlarla çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the problem of system identification of a structure tested with eccentric mass shakers. The analysis methods studied for this purpose are Eigensystem Realization Algorithm applied with Auto-Regressive Exogeneous models, Frequency Domain Decomposition technique and Covariance Driven Stochastic Subspace method. The Eigensystem Realization Algorithm is analyzed for the scenario when the input and the output data can be measured in eccentric mass shaker experiments. The Frequency Domain Decomposition is used for the experiments in which it is not possible to measure the phase angle between the input and the output. The Covariance Driven Stochastic Subspace method is another output-only identification scheme analyzed for making a sine-sweep experiment with eccentric mass shakers.First, modal parameter identification capabilities of three methods are illustrated by a Monte Carlo analysis. Monte Carlo analysis is handled with the data simulated from a spring-dashpot model. Then a finite element model building is introduced and the building model is loaded in finite element analysis program to simulate a forced vibration test conducted with eccentric mass shakers. To apply the proposed methods, necessary modifications in testing an actual building are introduced. Finally, the results of the simulation of the experiments are introduced.