Quantifying the interest rate risk of bonds by simulation
Tahvillerin faiz oranı riskinin simülasyonla ölçülmesi
  1. Tez No: 270460
  2. Yazar: ÇAĞATAY DAĞISTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tahvillerin faiz oranı riskini yönetmek, uygulamada cok önemlidir. Bu nedenle,faiz oranı riskini ölçmek için bir çok metod geliştirilmiştir. Bu, calışmada, tahvillerinfaiz oranı riskini hesaplamak için simülasyon kullanılmıştır. Sadece devlet tahvilleri,batma riski genellikle ?0? kabul edilen, incelenmiştir. Dolayısıyla, ilgili tek risk faizoranı riskidir.Bu tezde, yaygın faiz haddi modelleri uygulamaya dönük bir çerçevede analizedilmiştir. Altı farklı kısa dönem faiz haddi modeli için, tahvil fiyatlama, faiz oranısimülasyonu, parametre tahmini ve risk simülasyonu esasları açıklanmıştır. Her modeliçin, kısa dönem faiz oranı simülasyonunun kesin metodu verilmiştir; modellerin analitiktahvil fiyatlarıyla simülasyon ile hesaplanan tahvil fiyatları karşılaştırılmıştır; modelparametreleri maksimum olabilirlik tahmin (MLE) yöntemi kullanılarak elde edilmiştirve risk simülasyonları, riske maruz değerin model parametrelerine duyarlılık analizi ilebirlikte, yapılmıştır.Tezin son bölumünde, farklı modellerin risk tahmin performansı karşılaştırılmıştır.Analizlerde, Amerikan, Alman ve Kanada tahvil piyasası verileri kullanılmıştır. Modellerinrisk tahmin kaliteleri, farklı vadeler için değerlendirilmiştir. Modellerin arbitrajıengelleyen ya da denge versiyonlarını kullanmanın risk ölçümünü etkilemediğigösterilmiştir. Tüm uygulamalar için, programlama dili ve istatiksel hesaplama ortamıolan R kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Managing interest rate risk of bonds is very important in practice. Therefore, many methods have been developed to measure the interest rate risk. In this thesis, simulation is used to quantify the interest rate risk of bonds. Only government bonds are considered, which are often assumed to have“0”default risk. So, the only relevant risk is the interest rate risk.In this thesis popular interest rate models are analyzed in a practical framework. Bond pricing, interest rate simulation, parameter estimation and risk simulation principles are explained for six different short-rate models. For each model, the exact method for simulating the short-rate is given; the analytical bond prices of the models and the bond prices obtained by simulation are compared; MLE is used to estimate the model parameters and risk simulations are made including a sensitivity analysis of VaR with respect to the model parameters.In the last part of this thesis, the risk estimation performance of the different models is compared. The US, German and the Canadian bond market data are used for analysis. The quality of the risk estimates of the models for different maturities is assessed. It is observed that for all models and data that the arbitrage-free and the equilibrium versions lead to the same Value at Risk results. For all implementations we use R, which is a programming language for statistical computing.