The impact of human capital on the social security system of Turkey
Beşeri sermayenin Türkiye sosyal güvenlik sistemi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 270459
  2. Yazar: HÜLYA GÖNÜLKIRMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Economics, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma eğitim süresi ve çalışma tecrübesine bağlı olarak ele alınan beşeri sermayenin, Türk sosyal güvenlik sisteminin kısıtlarını sağlayarak, ortalama yaşam yararlılığını maksimize eden eğitim, çalışma ve emeklilik süresi üzerindeki etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır.Çalışmayı yürütmek için ilk olarak eğitim, çalışma ve emeklilik sürelerini ele alan genel bir nonlineer optimizasyon problemi oluşturulmuştur. Beşeri sermayenin belirlenmiş veri setlerinin regresyon analizi ile belirlenmesinden sonra, bireylerin alacakları eğitim süresi, çalışma ve emeklilik süreleri üzerindeki kararları PAYG tipi emeklilik sisteminin kapsamındaki aktüel parametreler de göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Çalışmada iki model oluşturulmuştur. İlk modelde beşeri sermayenin ortalama gelir üzerindeki etkisi ele alınırken, ikinci modelde beşeri sermayenin etkisi ekonomideki üretim kavramı göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Başka bir deyişle, optimizasyon problemi sadece eğitim ve çalışma süresinin etkisini açıklayacak, daha sonra da eğitim ve çalışma süresinin etkisini ekonomik büyüme kavramı içinde açıklayacak şekilde belirlenmiştir.Kurulan modeller farklı sosyal güvenlik ve beşeri sermaye parametreleri için çalıştırılarak, modellerin bu parametre değişimleri karşısındaki davranışı incelenmektedir. Bu çalışmada geliştirilen modellerle, bireylerin yaşamlarında çalışma ve emeklilik dönemlerindeki tüketimlerinden elde ettikleri ortalama yararlılığı maksimize eden optimal eğitim, çalışma ve emeklilik süreleri beşeri sermayeyi temel alan ekonomik büyüme teorisiyle açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to analyze the impact of human capital, which is based on the years of education and working experience, on the duration of education, working and retirement which maximize the average lifetime utility by satisfying the constraints of the social security system in Turkey.In order to conduct the study, firstly, a general nonlinear optimization model that considers average education, working and retirement duration is constructed. After the determination of the human capital by conducting the regression analysis for determined datasets, the years of education, working and retirement period is determined within the PAYG pension plan structure of Turkey considering the current system parameters. Two models are constructed in the study. The first model examines the impact of human capital on the average income and decisions while the second model examines the impact of human capital by taking production in the economy into account. In other words, the optimization model is modified to measure only the impact of education and working experience and then the education and working experience impact with the economic growth concept.The models are run for different levels of social security and human capital parameters in order to examine the behaviors of the models due to the changes of these parameters. By the developed models in the study, the optimal duration of education, working and retirement, which maximize the average lifetime utility gained from the consumptions during working and retirement, are explained with the contribution of economic growth theory, which is based on human capital.