Technologically detailed modeling and analysis of industrial energy use and CO2 emissions in Turkey within the framework of a MARKAL based bottom-up national energy model
MARKAL'ı temel alan teknolojik detaylı ulusal enerji modeli çerçevesinde Türkiye'deki endüstriyel enerji kullanımının ve CO2 salımının modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 270463
  2. Yazar: FATİH ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜRKAN KUMBAROĞLU, PROF. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada ulusal enerji sisteminin uzun dönemli arz talep planlaması ve dengelenmesi ve ilgili CO2 salımı, endüstriyel sektör vurgusu ile incelenmiştir. MARKAL modeli çerçevesi kullanılmış ve mevcut enerji kaynaklarına ilişkin tüm teknolojik, mali ve salım ile ilgili değerler ve de nihai enerji talepleri dışsal olarak tahmin edilmiş ve modele parametre olarak beslenmiştir.Bu bağlamda, endüstriyel sektöre özel önem verilmiş ve en yoğun enerji tüketen dokuz alt sektör (kimyasal madde, çimento, cam, demir-çelik, demir harici metal, kağıt ve türevleri, otomotiv, gıda & içecek ve tekstil üretimi) birçok uzman ve endüstriyel kurumlardan özenle edinilen kendi maliyet, teknoloji ve salım ile ilgili parametreleri ile modelde ayrı ayrı temsil edilmişlerdir. Bu model kullanılarak, bir referans senaryo tanımlanmış ve maliyet bakımından eniyilenmiştir. CO2 salımını doğrudan kısıtlayan veya ton CO2 emisyonu başına vergi uygulayan senaryolar tanımlanmış ve hem toplam maliyet hem de salım azaltımındaki etkinlik bakımından analiz edilmişlerdir. Aynı zamanda, senaryolarda nükleer kapasite ve karbon yakalama ve saklama (CCS) teknolojisi ile ilgili seviye değişiklikleri de uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the long term supply demand planning and balancing of the national energy system and related CO2 emissions with special emphasis on the industrial sector. The MARKAL modeling framework is deployed where all technological, emission related and cost parameters of available energy sources, conversion, transmission and consumption technology alternatives, as well as final energy demands are externally estimated for each time period and fed into the model as parameters.Within this context, special attention is paid to industrial sector in that most energy consuming nine subsectors (namely manufacture of chemicals, cement, glass, iron & steel, non-ferrous metals, pulp & paper, motor vehicles, food & beverage and textiles) are individually represented with their cost, technology and emission related parameters compiled based on data painstakingly obtained from many expats and industrial enterprises. Using the model, a reference scenario is defined and optimized in cost. Then, other scenarios directly constraining the CO2 emissions or applying tax per ton of emitted CO2 are set and analyzed in terms of total costs and effectiveness in emission reduction. The scenarios also involve variation of levels with regard to nuclear capacity and carbon capture and storage (CCS) technology. Results obtained are discussed.