Technological detailed modeling and analysis of electrical energy use and co2 emissions in turkey within the framework of markal based bottom-up national energy model
Markal ulusal enerji modeli çerçevesinde türkiye?de elektrik enerjisi kullanımının ve co2 salımının teknoloji detaylı modellenmesi ve analizi
- Tez No: 325575
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Gelişmekte olan bir ülke olarak, Türkiye'de enerjiye olan talep her geçen gün daha daartmaktadır. Sürdürülebilir ekonomik büyüme, sosyal ve politik istikrar konularındaenerjinin stratejik değeri arttıkça, uzun ve kısa vadeli enerji arz-talep dengesini sağlayan,olası darboğazları tanımlayan, yatırım ve finansmanları koordine eden ve çevresel etkileriöngören senaryo tabanlı bir enerji modelleme sistemi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada,Türkiye'nin enerji sektörünü daha iyi anlamak ve analiz etmek amacıyla, ayrıca enerjisektörünün gelecekte nasıl gelişeceğini tahmin edebilmek için, uzun vadeli bir enerji arztalepdengesi modelleme sistem olan ?MARKAL? modelleme sistemi ve BoğaziçiÜniversitesi'nde geliştirilen MARKAL-TÜRKİYE modeli uygulanmıştır. MARKALTÜRKİYEmodelinin özellikle elektrik üretim sektörü ile ilgili modülleri üstüneodaklanılmış, bu sektörün toplam maliyetlerini minimize etmek ve toplam sera gazıemisyonlarının miktarını belirlemek amacıyla ilgili MARKAL-TÜRKİYE modüllerigüncellenmiş ve genişletilmiştir. Öncelikle, Türkiye'nin enerji sistemini gerçeklikleyansıtan bir baz senaryo hazırlanmıştır, ve sonrasında ise, (i) karbondioksit emisyonununbelli bir oranda azaltıldığı, (ii) salınan karbondioksite birim ton başına vergi uygulandığı,(iii) yakıt maliyetlerinin arttırıldığı, (iv) karbon tutma ve yakalama teknolojilerininuygulandığı ve (v) nükleer gücün kullanıldığı alternatif senaryolar üretilmiştir. Busenaryolar ve kombinasyonlarıyla beraber; bir tanesi baz olmak üzere toplam 30 tanesenaryo türetilmiştir. Her bir senaryonun maliyeti, salınan karbondioksit emisyonları veyakıt tüketimleri ile ilgili sonuçlar sunulmuştur. Son olarak da, bu sonuçlar analiz edilmişve bir değerlendirmesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, as a fast developing country, demand for energy is growing each day. Asenergy?s strategic importance regarding sustainable economic growth, social and politicalstability gets greater; an energy modeling system that balances long and short term energysupply and demand, identifies possible bottlenecks, coordinates investments and financing,and foresees environmental impacts, a scenario based framework becomes inevitable. Forthe purpose of analyzing and better understanding the energy sector of Turkey and beingable to predict how the energy sector will evolve in the future; a ?bottom-up?, long-termenergy supply and demand balance modeling system which is the ?MARKAL? modelingsystem and the MARKAL-TURKEY model developed at Boğaziçi University aredeployed in this study. Especially, the electricity generation sector of the MARKAL?Turkey model is analyzed and expanded with the aim of minimizing total costs andestimating total amount of greenhouse gas (GHG) emissions. Firstly, a reference scenariothat reflects the status of Turkey?s energy system under current conditions and expectedfuture trends is generated, and different ?What-if? scenarios are developed by, (i)restricting CO2 emissions at a certain percentage, (ii) applying tax per tonne of CO2, (iii)changing fuel prices, (iv) forcing carbon capture and storage (CCS) technologiesdeployment and, (v) utilizing nuclear power. Together with the reference scenario,different realizations of these considerations and their combinations have led to thegeneration of a total of 30 scenarios (as the reference scenario and alternative scenarios).Finally, the results of each scenario are presented considering the electricity sector costs,the CO2 emissions and fuel consumptions. After the analyses of these results, concludingremarks are given.