Hybrid frame structure method for IEEE 802.16 WiMAX mesh networks
IEEE 802.16 WiMAX çokgen bağlantılı ağlarında melez çerçeve yapısı yöntemi
  1. Tez No: 270490
  2. Yazar: MUSTAFA İLKER ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TUNA TUĞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
WiMAX standardında Noktadan-Çoklu-Noktaya Bağlantı moduna ek olarak tanımlanan Çokgen Bağlantı modu, Baz İstasyonundan gelen internet trafiğinin yanısıra, Abone İstasyonları arasında da haberleşmeyi mümkün kılmaktadır. Çokgen Bağlantı modu çerçeve yapısına göre, kaynak paylaştırmak için Merkezi Planlama (MP), Dağıtımlı Planlama (DP) veya her ikisinin birden bulunduğu veri alt çerçevelerinden birisi kullanılır. MP, Baz İstasyonu tarafından koordine edilir ve internet trafiği için tasarlanmıştır, fakat hücre içi trafik olduğu durumlarda DP daha iyi sonuç verir. MP sisteminin uzaysal kullanımdan yoksun olması, beraberinde ölçeklenebilirlik ve başarım sorunları getirmektedir. Bu tezde sunulan Melez Çerçeve Yapısı (MÇY) metodu, Abone İstasyonlarının Baz İstasyonuna olan uzaklıklarına göre farklı görevler üstlenmelerini önerir ve bu şekilde standartta tanımlanmış olan MP ve DP yöntemlerinden faydalanmayı amaçlar. Simülasyon sonuçlarına göre, DP'nin uzaysal kullanım olanakları sayesinde, MÇY kabul edilebilir gecikme değerlerini aşmadan, ağ verimliliği açısından önemli bir artış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In addition to the Point-to-Multipoint mode, WiMAX standard defines the Meshmode of operation, allowing Subscriber Stations (SS) to exchange data packets directlywith each other besides the Internet traffic through the Base Station (BS). The Framestructure defined for the Mesh mode can either use Centralized Scheduling (CS), DistributedScheduling (DS), or both CS/DS data subframes for resource allocations. CSis coordinated by the BS, thus designed for Internet traffic, whereas DS is more suitablefor intranet traffic. The lack of spatial reuse in CS causes scalability issues andperformance limitations. In this thesis, a Hybrid Frame Structure (HFS) method isproposed, which sets specific roles to the SSs according to their hop counts to theBS, taking advantage of both CS and DS schemes defined in the standard. Simulationresults suggest that by exploiting the spatial reuse property of DS, HFS providessignificant improvement in network throughput, while maintaining acceptable latencyvalues.