A decision framework for the selection of 3D scanningtechnique in H-BIM : AHP method
T-YBM'de 3B tarama tekniklerinin seçimi için bir kararçerçevesi : AHP yöntemi
  1. Tez No: 866023
  2. Yazar: ECEM KULUBECİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) esas olarak yeni bina tasarımı için kullanılırken, Tarihi Yapı Bilgi Modellemesi (TYBM) bir miras alanı veya binanın mevcut durumunu modellemek için tersine bir süreci izler. TYBM, veri toplamak için lazer tarama veya fotogrametri kullanılarak varolan (yerleşik) bir YBM için yapı adayının YBM temsili ile tanımlanmasıdır. Bir veri toplama süreci olarak tarama aşamasında bir dereceye kadar ekonomik, teknik ve zaman verimliliği kriterleri göz önünde bulundurulsa da, en uygun tekniği seçme zorluğu hala devam etmektedir. Bu araştırma, fotogrametri ve lazer taramanın proje performansı üzerindeki fayda etkileşimlerini ve etkilerini çerçeveleyecektir. Diğerlerini en çok etkileyen kritik faktörlerin belirlenmesi amacıyla Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) bir değerlendirme yöntemi olarak benimsendiğinden, fotogrametri, lazer tarama ve her ikisini de içeren hibrit teknik gibi alternatifler için AHP modeli oluşturulacaktır. Kriterlerin önem düzeyinin daha objektif olarak belirlenmesi amacıyla uzman kararlarına dayalı bir alt kriter önceliklendirme araştırması yapılacaktır. Yaklaşım, geliştiricilere 3 boyutlu veri toplama tekniklerinin seçiminde kritik faktörleri belirlemeleri ve proje performansını iyileştirmeleri için etkileşimli bir yol sağlar.
Özet (Çeviri)
While BIM is mainly used for new building design, HBIM is used as a reverse engineering process to model the current condition of a heritage site or building. HBIM means an as-built BIM as a structure described with a BIM representation by using laser scanning or photogrammetry to collect data. Although some degree of economic, technical, and time efficiency criteria are considered during the scanning stage as a data collection process, the challenge of selecting the most suitable technique still remains. This research will frame the benefits, interactions, and impacts of photogrammetry and laser scanning on project performance. Since adopting the Analytic Hierarchy Process (AHP) as an assessment method to identify the critical factors that have the most affecting implications on others, the AHP model will be created for alternatives such as photogrammetry, laser scanning, and the hybrid technique that consists of both. A subcriteria prioritization survey based on experts' decisions will be conducted to define the importance level of the criteria more objectively. The approach provides an interactive way for developers to identify critical factors across the selection of 3D data-collecting techniques and improve project performance.