Türkiye'de inşaat sektöründe çalışan inşaat mühendisleri ve mimarların motivasyonlarını etkileyen faktörler
Factors that affect motivation of civil engineers and architects in construction industry in Turkey
  1. Tez No: 270547
  2. Yazar: HÜSEYİN FURKAN BİLGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Motivasyon kavramı, performans ile yakından ilişkilidir. Performans ise, başarı adına gerekli olan en önemli etmenlerden birisidir. Motivasyon çalışmaları, bireylerin davranışlarını etkileme ve bu etki ile birlikte onu belirli amaçlar doğrultusunda harekete geçirme temeline dayanır. İnşaat sektöründe üretimin özelliğinden dolayı, sektör çalışanlarını motive eden faktörler, diğer sektör çalışanlarına göre farklılıklar gösterebilir. Bu aşamada yöneticiler, çalışanlarını motive eden faktörleri, sektörün getirdiği çalışma koşullarını da göz önünde tutarak değerlendirmek durumundadırlar. Bu çalışmada da, Türk inşaat sektöründeki inşaat mühendisleri ve mimarların motivasyonlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla hazırlanan bir anket çalışması, sektörde profesyonel olarak çalışan toplam 118 inşaat mühendisi ve mimara uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler; ortalama, standart sapma, değişim katsayısı, korelasyon katsayısı gibi terimlerle istatistiksel olarak değerlendirilerek, çalışanların motivasyonlarını etkileyen faktörler ile bu faktörlerin çalışılan kurum/firma tarafından sağlanma dereceleri, önem sırasına göre tespit edilmiş ve çalışanların motivasyonlarının artırılabilmesi için öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Motivation concept is closely related with performance and performance is one of the most important factors of success. Studies related with motivation are based on affecting the individual?s behavior in order to achieve specified objectives. Motivation factors differ for construction employees from employees working in other industries due to the special characteristics of production in construction industry. Employers have to consider motivation factors regarding the industry conditions. Thus, during this study a questionnaire survey was undertaken in order to determine the factors affecting motivation of civil engineers and architects in Turkey. 118 civil engineers and architects completed the questionnaires and the results were analyzed by using statistically through the use of mean, standard deviation, coefficient of variation, correlation coefficient. Factors affecting the motivation of employees were determined together with the ability of companies to satisfy these factors. Recommendation were then made accordingly.