Kilikya bölgesinden seçilmiş antik mermer eserlerin kökeninin saptanması
Determination of the provenance of the antique marbles in Cilicia
- Tez No: 270548
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kilikya Bölgesi uygun bir coğrafik konuma sahip olmasıyla birlikte ticaret kavşağı olması nedeniyle önemli gelişmelere sahne olmuştur.Bu tez çalışmasındaki amacım, Kilikya Bölgesi'nde bulunmuş mermer eserlerde kullanılan mermerin kökeninin nerede olduğunu saptamaktır. Bu amaçla Mersin Müzesi ve Tarsus Müzesi'nden alınan örnekler üzerinde Tarama Elektron Mikroskopis(SEM) ve X-Işınları Difraktometresi(XRD) yapılmıştır.Sonuç olarak bölgedeki mermer buluntularda kullanılan mermerlerin çeşitliliğinden dolayı bölgedeki ticaretin geliştiği söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Cilicia zone witnessed considerable development not only being a trade junction but also having a suitable geographic location.The aim of this thesis is to obtain the origin of the marbles of the statues of a selected classical period. For that aim, Scanning Elektron Microscopy (SEM) and X-Ray Diffactometery (XRD) analyses were performed on the samples collected from Mersin and Tarsus Museums .The results revealed that the trade zones were developed due to the variety of the marble used.