Bruno Taut'un mimarlık anlayışının Trabzon Lisesi özelinde incelenmesi
The examining of the architectural understanding of Bruno Taut in the example of Trabzon High School
  1. Tez No: 270651
  2. Yazar: BURCU EFE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Türkiye'de erken cumhuriyet dönemi her alanda yeniliklerin yaşandığı bir dönem olmuştur. Eğitimden güzel sanatlara kadar çeşitli alanlarda yeni projeler gerçekleştirilmiş ve toplumun hizmetine sunulmuştur. Bu çalışmalara hem yerli hem de yabancı birçok uzman katkı sağlamış ve ülkemizin modernleşmesinde ve çağdaşlaşmasında eserleriyle öncü olmuşlardır.Bruno Taut Türkiye'ye önemli mimari eserler kazandırmıştır. Bu eserler Türkiye mimarlığında halen önemlerini korumaktadırlar. Özellikle eğitim yapıları özelinde katkılar sağlayan Bruno Taut'un mimarlık anlayışını yapılarını inceleyerek, analiz ederek açıklamak mümkündür. Buradan yola çıkarak Bruno Taut'un tasarlamış olduğu ve ülkeye eğitim alanında önemli katkılar sağlayan bir eğitim kurumu olan Trabzon Lisesi'nin mimari analizi önemli görülmektedir.Çalışma dört ana başlıktan oluşmaktadır.Birinci bölümde çalışmanın tanıtıldığı giriş bölümü ile çalışmanın amacı yer almaktadır.İkinci bölümde Erken Cumhuriyet Dönemi mimari çalışmaları ve bu dönemdeki yabancı mimarların bu çalışmalara olan katkıları, Bruno Taut'un hayatı, mimarlığı ve yapıtları ele alınmış, özellikle Türkiye mimarisi üzerindeki etkisi incelenmiş ve son olarak Bruno Taut'un Türkiye'de ki en önemli eğitim yapılarından biri olan Trabzon Lisesi ele alınmış ve mimari analizi yapılmıştır.Çalışmanın üç ve dördüncü bölümlerinde yapı analizleri değerlendirilmiş ve sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Examining of the Architectural Understanding of Bruno Taut in the Example of Trabzon High SchoolEarly Republic period was an era in which many innovations took place in almost every field. New projects ranging from education to fine arts were developed and introduced to society. Both native and non-native experts gave contributions to these studies and became pioneers in modernization of our country.Bruno Taut left great architectural works to Turkey. These works still have great importance in Turkish Architecture. Especially, it is important to explain his architectural understanding which may well be exampled in the educational buildings by examining and analyzing them. Considering this, it is important to make architectural analysis of Trabzon High School which was designed by Bruno Taut and has had great contributions to our education.The study consists of four chapters.In the first chapter, we introduced the study and gave our aim.In the second chapter, we dealt with the architectural studies and contributions of foreign architects to those studies in the Early Republican Period. We studied Bruno Taut?s life, architecture, and works and especially his influence on Turkish architecture, and finally, we examined and did architectural analysis of Trabzon High School which is one of the most important educational buildings designed by Bruno Taut.