Planlama sürecinde uydu görüntülerinin kullanımı: Trabzon-Kaşüstü örneği
Using satelitte images in planning duration: A case study of Kaşüstü (Trabzon)
- Tez No: 270650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Tarihi akış diyagramında özellikle Sanayi Devrimi ile başlayan, 1950 sonrası hızını arttıran kente doğru göç beraberinde hızlı kentleşmeyi ve kentleşme sorunlarını ortaya çıkarmıştır. Bu göç akımları genellikle yeni yerleşim yerleri oluşturarak kentler oluşturmamış aksine mevcut kentlere doğru göç etmişlerdir. Bu da yeni yerleşim alanlarının mevcut kent merkezlerinde veya çevresinde oluşmasına neden olmuştur. Bu yerleşim şekli, mevcut kent olgusunun daralmasına neden olmuş, daha fazla alanlara hizmet verme gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Zaman içinde artan göçler bu hizmetleri daha da zor hale getirmiştir. Plansız, teknik donanımdan uzak siyasi idare menşeyli yapılanmalar, çarpık kentlerin oluşmasına neden olmuştur. Artık kentler sadece cazibe ve iş merkezleri değil kentleşme sorunlarının da çözülmesi gerekli alanlar haline gelmişlerdir. Bu sorunların ortaya çıkması beraberinde planlı bir çalışmanın gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Artık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kent yapısının hem sosyal hem de fiziki olarak daha hızlı bir şekilde planlanması ve yapılandırması gerekliliği ortaya çıkmıştır.Bu ancak ketleşme hızına paralel plan, proje ve modellerin oluşturulması ile mümkündür.Türkiye'de özellikle 1950'li yıllardan günümüze kentlere doğru göç hız kesmeden devam etmektedir. Türkiye'de bu dönem ile başlayan kentleşme hızına paralel olarak yapılan en önemli çalışma 1954 yılında çıkarılan 6785 sayılı imar kanunudur. İmar kanunu ile kentlerdeki gelişim alanları bir plan dahilinde değerlendirilmeye başlanmıştır. 1950'lerden günümüze devam eden ve son zamanlarda köylerdeki tarım içi faaliyetlerin azalması ile hız kazanan köylerden kentlere göç hızındaki artış bizi bu planların daha hızlı ve dinamik bir şekilde oluşturulup uygulanması yönünde çalışmalar yapmaya yöneltmektedir.Bu tez çalışmasında Uydu görüntüsü verileri kullanılarak, kentleşme hızına paralel, hızlı, mevcut planlara entegre, karar verme mekanizmasını hızlandırıcı nasıl çalışmalar yapılabileceği ve ne tür modeller oluşturulabileceği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Immigration into urban areas which took place in the industrial revolution period and has been rising rapidly since the 1950s has caused rapid urbanization and problems about urbanization. These movements have been into existing towns and cities instead of constituting new locations,and this has caused new locations to take place around the existing cities. This formation of urbanization has caused the existing cities get narrower and smaller by time,as a result, the need for serving in more fields has turned up. This movement has made this service more and more difficult by time. This unplanned urbanization has made way to the formation of irregular and deformed urbanization.now the urban areas or cities are not just considered as the places to travel and have fun, they are also considered as areas in where the problems which exist by rapid urbanization must be solved. All these problems have let the need to work planned and systematically and this work is applied throughout the world rapidly so it is now necessary to have a systematic and planned work in our country, too.In Turkey, immigration into the urban areas has been increasing rapidly and without any reduction especially since the 1950s. The most important significant work which was made regarding this formation was the zoning law about urbanization which was legislated in 1954.With the help of this law,the developing areas in cities have been evaluated systematical order. This rapid increase from the rural areas to the urban areas which has been continuing since the 1950s up to now as a result of the decline of the agricultural work in rural areas has turned our attention to forming and applying these plans at fulk speed and dynamicly.In this thesis,different methods are considered about how to accelerate the mechanism of adjudication integrated to the existing plans by using the satellite image data.