Halka arzlarda kâr tahmini ve hisse senedi performansı ilişkisi: İ.M.K.B. uygulaması
The relation profit forecast and stock performance in initial public offerings: The case of ISE
  1. Tez No: 270919
  2. Yazar: BÜNYAMİN ER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Sermaye piyasası düzenlemelerinin en temel amaçlarından birisi, yatırımcıların tam ve zamanında bilgilendirilmesi ile firmalar ve piyasalarla ilgili belirsizliğin azaltılmasıdır. Böylece yatırımcının hileli ve yanıltmalı davranışlara karşı korunması sağlanır. Yöneticiler ve potansiyel yatırımcılar arasındaki bilgi asimetrisi, yeni bir halka arza katılıp katılmama konusunda karar aşamasında olan yatırımcılar için temel bir belirsizlik kaynağıdır. Bu durumlarda yatırımcılar, yöneticiler tarafından ilk halka arz izahnamelerinde açıklanan bilgilere güvenmek durumunda kalmaktadırlar. Rasyonel yatırımcıların yatırım kararlarını, izahnamelerdeki sınırlı bilgilere göre verecekleri varsayılır. Rasyonel yatırımcıların bu kararları, piyasadaki menkul kıymetlere olan talebin yönünü ve dolayısıyla da fiyatlarını etkileyecektir. Bu noktadan hareketle, izahnamelerde açıklanan bilgilerin doğruluğu hem halka arz yatırımcısına sunulan bilginin kalitesi hem de halka arza konu menkul kıymetin ihraç sonrası performansının bir göstergesi olarak alınabilir.Bu çalışmada, Türkiye'de halka arz olan firmaların ilk halka arz izahnamelerinde gelecek dönemlere ilişkin kâr tahmini açıklama eğilimleri ve açıklanan kâr tahminlerinin doğruluğunun hisse senetlerinin performansına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, 1998-2007 yılları arasında halka arz olmuş 82 firma değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada, Türkiye'de halka arz firmaları açısından; ilk halka arz izahnamelerinde kâr tahminlerini açıklama eğilimlerine etki eden faktörleri belirlemeye yönelik 6 hipotez test edilmiştir. Araştırmada ayrıca, izahnamelerde açıklanan kâr tahminlerinin doğruluğuna etki eden faktörleri belirlemeye yönelik 7 hipotez test edilmiştir. Bunların dışında, ilk halka arz izahnamelerinde kâr tahminleri açıklama eğilimlerinin ve açıklanan kâr tahminlerinin doğruluğunun hisse senetlerinin kısa ve uzun dönem performanslarına etkisini belirlemek amacıyla 4 ayrı hipotez test edilmiştir. Araştırma sonucunda bu 17 hipotezden 4 tanesi kabul, 13 tanesi ise reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main aims of the capital market regulations is to reduce uncertainity related to firms and markets as well as informing investors fully and timely. Thereby ensuring that, investors? protection will be achived despite any collusive or misleading behaviors. The information asymmetry between managers and potential investors is a main problem for investors in deciding whether or not to attend a new issue. In these situations investors have to rely on information disclosed in the IPO prospectuses. It is assumed that rational investors makes their investment decisions soley by considering the limited information disclosed in the prospectuses. The decisions of rational investors affect the demand and the prices of securities in stock exchange markets. Therefore it is assumed that the accuracy of information disclosed in prospectuses is an indicator not only of the quality of information provided to investors for the issue but also the post-issue performance of security. In this studuy, we investigate the tendency of disclosing profit forecsts in the IPO prospectuses for the future periods. We also examine the accuracy of disclosed profit forecasts from IPO firms in Turkey.For this purpose, we assessed 82 firms that went public between 1998-2007. In this research, 6 hypoteses were tested to determine the factors that affect the tendency of disclosing profit forecasts in the IPO prospectuses for Turkish IPO firms. In addition, 7 hypotheses were tested to determine the factors which affect the accuracy of profit forecasts disclosed in the IPO prospectuses. Finally, an additional 4 hypotheses were tested to determine both the factors which affect the tendency of disclosing profit forecsts in the IPO prospectuses and the resulting effects on the accuracy of disclosed profit forecasts on short- and long-term stock performance. Overall, 4 hypotheses were accepted and 13 hypotheses were rejected for the Turkish IPO markets.