Uluslararası sermaye hareketlerinin ödemeler bilançosu üzerindeki etkileri ve Türkiye örneği
The effects of international capital flows on balance of payments and the case for Turkey
  1. Tez No: 270964
  2. Yazar: MUSTAFA CAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Gelişmekte olan ekonomilerin küresel ekonomi ile finansal bağları son yıllarda önemli ölçüde artış göstermiştir. Bu süreçte, sermaye akımları gelişmekte olan bazı ülkelere yüksek büyüme oranları sağlarken, bazı ülkeler büyüme oranlarında dönemsel dalgalanmalardan zarar görmüş ve ülkelerine ciddi sosyal ve ekonomik maliyetler yükleyen ağır finansal krizlerle karsılaşmışlardır. Bu nedenle, finansal dışa açıklık birçok iktisatçı ve politikacıyı ilgilendirmek durumundadır. Bu çalışmada, Türkiye'de yaşanan mali dışa açıklık sonucunda sermaye hareketlerinin serbestleşmesinin ödemeler bilançosu kalemlerine etkisi, özellikle ödemeler dengesi sorunlarından kaynaklanan krizler temelinde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial linkages of emerging economies with the global economy have risen significantly in recent years. In this process, while capital flows provide some developing countries with higher growth rates, some of them have suffered from periodic turmoil in growth rates and faced with severe financial crisis imposing serious economic and social costs on these countries. Therefore, effects of financial liberalization tend to be the concern of a number of economists and policymakers. In this study, the changes of balance of payments related to the degree of financial openness in Turkey are studied on the ground of economic crises sourced by balance of payment problems.