Yargı kararları ışığında Gümrük Müsteşarlığının kolluk yetkisinin kapsam ve önemi
The scope and importance of undersecretariat of Custom's law enforcement power in lights of superior court's decisions
  1. Tez No: 270963
  2. Yazar: LERZAN GÜMÜŞALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı ilkelerinin uygulandığı bir toplumda, devlet insanların huzur ve toplumun düzeni için bir hizmet aracı olmuştur. Bu hizmet aracı olarak, kolluk da düzen ve asayişi sağlayan bir birim olarak devletin yapılanması içinde yer almaktadır. Böyle bir toplumda kolluk kendisine tanınmış yetkileri kullanırken; insan haklarına saygı göstermesi, kendini hukuk kuralları ile bağlı görmesi, vücut bulduğu devletinin meşruiyetini ve güvenini arttırır. Kolluk yetkilerinin kullanılması, zorunlu olarak birçok temel hak ve özgürlüğün sınırlandırılması sonucunu doğurmaktadır. Bu nedenle kolluk personelinin, kolluk yetkilerinin yasal dayanaklarını ve sınırlarını çok iyi bilmesi gerekir.Araştırma konumuzun bilimsel çalışmalarda bir incelemeye esas olmaması sebebiyle bu çalışmanın gereksinimi hissedilmiştir. Gümrük Müsteşarlığı sorumluluk bölgesi içerisinde kolluk gücü olarak kaçakçılıkla mücadele etmektedir. Araştırmamızla, kendisine tanınan kolluk yetkisinin, incelenmesi ve nitelendirilmesi amaçlanarak, bu gereksinim karşılanmak istenmiştir. Bu boşluk doldurulmaya çalışılarak kolluk gücü olarak Gümrük Müsteşarlığı'nın sahip olduğu yetkiler yargı kararları ışığında kapsam ve önemi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a state governed by rule of law and respecting human rights, the state is a tool of service for welfare of its people and proportionality of community. Beside others, law enforcement entities take place among public bodies serving for public order and peace. If these law enforcement entities obey legal orders with respect to human rights while using their authorities, the legitimation of the state advances in an ingrained way in common opinion. Using law enforcement forces restricts many fundamental rights and freedoms so with respect to this reason, these public employees should be aware of the imporance of the limits of their authorities.This research subject is chosen as yet there hasn?t been a research about the same. As Undersecretariat of Customs prevents illegal trade in its authorized region, this thesis aims to explain specifically Undersecretariat of Customs importance and its authorization. As mentioned above, that there has been no research about this subject, the loophole about this subject aims to be fulfilled with this thesis