İngiltere'nin Tibet politikası ve etkileri
British Tibet policy and its effects
- Tez No: 271034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH M. SANCAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın başındaki asıl soru İngiltere'nin neden Tibet ile ilgilendiği olmuştur. Bununla birlikte Tibet'in kültür, tarih ve coğrafya gibi çeşitli yönleri ile nasıl bir ülke olduğu sorusu üzerinde durulmuştur.Birinci soru bizi İngiliz-Tibet ilişkilerin başladığı 1772 yıllına kadar geri götürmüş ve zaman ilerledikçe Çin'den Rusya'ya kadar geniş bir ilişkiler ağı içine sokmuştur. Bu sebeple olabildiğince çok konu incelenmeye çalışılmıştır. İkinci sorunun cevabı ise Tibet tarihinin bundan önceki dönemini ve Tibet'in çeşitli yönlerini içermektedir.Araştırmamıza kaynaklık eden malzeme çoğunlukla telif eserlerdir. Bunun yanında İngiliz Ulusal Arşivi'nde yapılan kısa bir çalışmanın, süreli yayınlar ve internet kaynaklarının büyük bir faydası görülmüştür.Sonuç olarak 1772-1904 yıllarını içerisinde geniş bir zaman aralığı ele alınmış ve bu süre içerisinde gelişen İngiltere'nin Tibet politikası ve çevre ülkelere etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main question at the begging of the work was ?Why Britain was interested in Tibet?. Also an other question that I tried to answer was that: ?With its culture, history and geography what kind of country is Tibet??First question took me to year of 1772 which was the date of first intercourse between Tibet and British East India Company. And in progress it bring me into center of a web that connects lots of countries from Russia to China. Because of that, for finding the best answers of these questions, as much sub-titles as possible were studied. The answer of the secound question involves History of Tibet before that era and different aspects of Tibet.Most of the sources of this tesis are puplished books. Also a short research at British National Archive, internet sources, and newspapers and magazins were very beneficial for it.In consequence British Tibet policy in the period of 1772-1904 and its effects is taken as a question and tried to be answered in this thesis.